Apple, Otonom Otomobil Projesini Sonunda Açıkladı


Apple’ın aslında gayriresmi  olarak otomobiller üzerinde çalıştığını biliyorduk ancak şimdiye kadar hiçbir şekilde resmi bir açıklama elimize ulaşmamıştı, ta ki bugüne kadar.

Bloomber’e açıklama yapan Apple’ın CEO’su Tim Cook, sürücüsüz otomobiller üzerinde çalıştıklarını resmen doğruladı. Cook, çalışmalarını sessizce sürdürdüklerini belirterek “Bu, çok önemli gördüğümüz temel bir teknolojidir.” şeklinde açıklamada bulundu. Bununla birlikte Cook, otonom araç projesinin ”tüm AI (Yapay Zeka) sistemlerinin anası” şeklinde nitelendiriyor.
Ancak yine de Tim Cook, Apple’ın bir otomobil mi yoksa bir otonom araç yazılımı mı olduğunu net bir şekilde açıklamış değil fakat röportajda Cook’a yöneltilen soruda Apple’ın otomobil üretip üretmeyeceği konusunda tereddütler yaşadığı da gözlemlendi. Dolayısıyla Apple muhtemelen sürücüsüz (otonom) yazılım üzerinde çalışıyor.
Bloomber’in aktardığı diğer bilgilere göre Apple, Ford ve Mercedes-Benz gibi otomobil devlerinden mühendisler transfer etmiş ve hali hazırda 1000 kadar mühendisin bu otonom yazılım için çalışmakta. Ayrıca yürütülen bu projenin şirket içerisinde ”Project Titan” olarak adlandırıldığı belirtilmekte.
Daha fazla detay elimize ulaştığında sizleri bilgilendireceğiz.

Kaynak; Bloomberg


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir