Apple Watch, Giyilebilir Pazarın Lideri


Girdiği her sektörde hem yüksek kar hemde önemli pazar payları alan Apple, Watch akıllı saatleri ile de giyilebilir teknoloji pazarında kendisini tepeye konumlandırmış durumda.

Giyilebilir akıllı cihazlar geçtiğimiz yıllarda çok daha büyük rağbet görürken ne yazık ki günümüzde bu rüzgarın kesildiğini söyleyebiliriz. Kısa vadeli bir gaz diyebileceğimiz giyilebilir cihazlarda artık firmalar senede bir veya iki model çıkarıyor. Rekabet edecek az sayıda firmanın kalması da sektörün doyduğuna yada durgunluğa girdiğini gösteriyor.
Strategy Analytics tarafından yapılan ve 2017 yılının ilk çeyreğini kapsayan analize göre toplam pazarda bu dönemde 22 milyon giyilebilir cihaz satışı gerçekleştirilmiş. Önceki yılına ynı döneminde bu rakam 18.2 milyon seviyesindeydi. Yıllık bazda %20 civarında bir büyüme olsada 2016’da bu, %70’ler seviyelerindeydi.

Öte yandan Apple tarafında ise Watch ve Watch Series 2 oldukça iyi işer çıkarıyor. Apple Watch ailesi %59 artış yakalayarak toplamda 3.5 milyon adet satarak pazarın en çok satanı oldu. Apple’ın buradaki pazar payı ise %15.9 seviyesine yükseldi.
Apple’ı sıkı sıkıya takip eden Xiaomi ise düşüş yaşamış durumda. 3.8 milyondan 3.4 milyona gerileyen Xiaomi’nin pazar payında 5.4 puanlık bir düşüş yaşayarak %15.5 seviyesine gerilemiş olduğunu görüyoruz.
En önemli parantezi ise Fitbit hakediyor zira geçen yılı lideri çok sert bir düşüşle üçüncülüğe gerilemiş. 4.5 milyon satıştan 2.9 milyona gerileyen firma, %24.7 olan pazar payında da çok sert bir kayıp yaşayarak %13.2 seviyesine geriledi.  Bakalım giyilebilir akıllı cihaz pazarı ilerleyen dönemlerde nasıl bir hal alacak.
Kaynak; Engadget


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir