ARM İşlemcili Windows 10 Laptoplar Pil Süresi Konusunda İnanılmaz


Helaal

Bir süre evvel Çin’de 5G zirvesi gerçekleştirildi ve sahnede Qualcomm ve Microsoft yetkilileri mikrofonu aldı. Bildiğiniz gibi Microsoft, Qualcomm ile bir ortaklığa giderek ARM tabanlı Windows 10 PC’ler için el sıkışmıştı. Görünen o ki bu bilgisayarlar pil süresi konusunda devrim açar cinsten.
Qualcomm’un ARM tabanlı işlemcisi elbette Snapdragon 835 yongası. Microsoft, ARM tabanlı dizüstülere ”daima bağlı” (Always Connected) olarak adlandırıyor. Snapdragon 835 üzerinde X86 Windows 10’un çalıştırılabilmesi için ARM emülasyon katmanı kullanılıyor.
Ancak şunu belirtmemiz gerek. Henüz ARM tabanlı bir Windows dizüstü bilgisayar piyasaya adımını atmış değil. Fakat Microsoft yoğun testlerini sürdürmeye devam ediyor. Hatta yapılan açıklamaya göre Snapdragon 835’li dizüstüler o kadar iyi bir pil performansı gösteriyor ki kullanıcılar cihazlarını iki günde bir şarj etme ihtiyacı duyacakları aktarılıyor.
Henüz dediğimiz gibi ARM Windows 10 dizüstülerin piyasaya giriş tarihleri kesin değil ancak ilk örnekleri önümüzdeki aylarda Asus, HP ve Lenovo tarafından gelmesi ve pekte ucuz olmamaları bekleniyor.
#Kaynak; The Verge


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Türkiye ye gelme durumu nedir ? Benim de acil bu tarz bir bilgisayar almam lazım. Fiyat bakımından umarım biraz daha ucuz olur…

    1. Merhaba, bu cihazların henüz net bir çıkış tarihi bile yok. O yüzden Türkiye’ye gelir mi ya da ne zaman gelir bilemiyorum. Uzun pil ömürlü laptop arıyorsanız eğer isterseniz tavsiyede bulunabilirim.