Volkswagen Emisyon Skandalı için 15 Milyar Dolar Ödeyecek


Otomobil sektörünün en büyük skandallarından birine imza atan Volkswagen, bildiğiniz gibi otomobillerinden çıkan gazlar hakkında yanlış bilgiler vermişti ve tarihe ”emisyon skandalı’ olarak kazınmıştı. Amerika Birleşik Devletleri bu konuda dev otomobil firmasına dava açmıştı ve ciddi oranda tazminat bedelleri havada uçuşuyordu.
Reuters’in yayınladığı habere göre Volkswagen dava sonucu ortaya çıkan 15 Milyar Dolar ceza ödemeyi kabul etti. Yapılan bilgilendirmeye göre 15 Milyar doların yaklaşık 5 Milyar dolarlık kısmı ise çevreye verilen zararın telafi edilmesine yönelik harcamalara ayrılacak. Geri kalan 10 Milyar dolar ise ABD’de bulunan 475 bin dizel aracın düzeltilmesi veya geri alınmasına harcanacak. Ek olarak araç sahiplerine 5100 ila 10000 dolar tazminat ödenecek, şahıslar isterlerse ödemeyi almayıp bireysel dava aşabilecek. Firmanın ekonomik anlamda sıkıntılar yaşaması muhtemel zira bu dava sonucu sadece ABD’yi bağlıyor. Bunun bir de Avrupa tarafı var. Burada da benzer dava sonuçları çıkabilir.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir