Asus Tablet Tarafında Düşüş Bekliyor


Tablet pazarının daralması ve uzmanların tabletlerin şu haliyle geleceklerinin pek parlak olmadığını belirtmesiyle firmalarda birer birer tablet tarafından zarar etmeye başladı. Asus ise bu düşüşten ciddi oranda etkilenen firmalar arasında.
Geçen seniyi neredeyse 10 milyon (9.4) tablet satışı ile kapatan firma bu yıl ki satış beklentisini 6 milyon civarına indirmiş durumda. Firma genel olarak %30 civarı bir düşüş beklese de yılın ilk yarısına baktığımızda düşüş %39 civarında görünüyor. Bu yarı dönemin ilk çeyreğinde 1.5 milyon, ikinci çeyreğinde ise 1 milyon tablet satışı gerçekleştiren Asus kendi beklentisinin de altında kalmıştı.
Bu düşüş aslında bir çok mazerete bağlanabilir. Gerek tablet pazarının doyması, gerek bir sürü küçük firmanın rekabetçi fiyat politikaları mazeretler arasında gösterilebilir. Özellikle tüketicinin ”Yahu ben bunu aldım ama ben bunla bir şey yapamıyorum ki” söylemleri ile tabletlerin sadece ”tüketim” odaklı olduklarının farkına varması pazarın düşüşünün temelinde yatıyor. Sizinde tabletler hakkında ki düşünceleri cidden merak ediyoruz. Sizce gerekliler mi?


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir