Asus'tan Çift GPU'Lu RX Vega X2 Ekran Kartı Gelebilir


Bir tanesiyle geçemedi, iki tanesiyle geçecek…

AMD, geçtiğimiz hafta yeni ekran kartları olan RX Vega ailesini tanıttı. RX Vega 64, Vega 56 ve sonradan gelecek olan Vega Nano. Firma, bu kartlarda kullanılan Vega 10 XT ve Vega 10 XL grafik çekirdeklerinin kullanımı için üretci ortaklarına büyük bir özgürlük alanı da sunmuştu.
Bu doğrultuda fısıltı gazetelerinden gelen söylentiler Asus’un, çift GPU’lu RX Vega X2 kartı üzerinde çalıştığını belirtiyor. Hatta kartında yıl sonuna kadar raflarda olması bekleniyor. Kartın içerisinde ya en güçlü Vega 10 XT ya da kırpılmış Vega 10 XL GPU’su yer alacak, henüz bir netlik yok.

Ancak şundan eminiz, eğer söylentiler gerçekleşirse gelecek kartında FP16 bazında 50 teraflop, FP32 bazında 25 teraflop performansa ulaşması içten bile değil. Tabi kullanılan GPU’ya göre kart 600W’a yakın TDP değerine sahip olacaktır. Dolayısıyla burada sıvı soğutma bir lüks olmaktan çıkarak bir zorunluluğa dönüşüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;
AMD Radeon RX Vega Tanıtıldı; RX Vega 64, RX Vega 56 ve RX Vega Nano, Ayrıntılı Özellikler ve Fiyat

Asus muhtemelen bu kartı sınırlı sayıda üretip yüksek fiyattan satacaktır. Zaten Asus’un muhtemelen bu kartı ticari bir ürün yerine ”biz bunu yapabiliyoruz” demek için yapacağı söyleniyor. Birçok yönden bu kart bize ARES II’yi hatırlatıyor. ARES II çıktığında dünyanın en hızlısı olmuştu ve aynı zamanda ilk sıvı soğutma kullanan karttı. 
Kaynak; Wccftech


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.