AT&T, Time Warner'ı 85 Milyar Dolara Satın Aldı!


Dünya’nın en büyük medya şirketlerinden birisi olan Time Warner kısa bir süre önce yine dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden olan AT&T’ye satıldı. Time Warner aslında hayatımızın bir yerinde bulunuyor zira şirketin altında HBO, CNN, DC Comics, Warner Bros, Cartoon Network, CW gibi dev yan kuruluşları barındırıyor. Bildiğiniz gibi Game of Thrones ve Westworld’de bu şirketin bir meyvesi.
time-warner-cnn-hbo-cw-warner-bros
AT&T ise son dönemlerde sadece telekomünikasyon pazarından yer almak istemiyor. Bu nedenle Direct TV‘yi 49 milyar dolar’a satın almış ve şimdi de Time Warner‘ı alarak resmen dünyanın en büyük içerik üreticisine dönüştü. AT&T’nin en büyük rakibi konumunda olan Verizon’un Yahoo’yu satın almasından sonra bu hamle rekabete bir başka boyuta itiyor diyebiliriz zira firma artık içerik üretiminde rakibinin önüne geçmiş durumda. Hatta öyle ki ileride Google ve Apple gibi dev şirketler ile rakabete girebilir.
Ek olarak AT&T’nin dev Time Warner’ı yaklaşık olarak 85.4 Milyar dolara satın aldığı belirtiliyor. Aslında Time Warner’ın satın alım dedikoduları yaklaşık 2 yıldır gündemde bulunuyor. Hatta 2014 yılında Apple’da firmayı satın almak istemişti. Her neyse, Time Warner’ın satım işlemleri için ilk olarak rekabet kurumundan onay alınması gerekiyor, onay çıktığında ise 2017 yılında satın alımın tamamlanması bekleniyor.
161021113412-att-timewarner-1024x576
Bu arada çok ilginçtir ki Donald Trump, eğer başkan olursa bu satın alımı iptal edeceğini açıkladı. Trump’ın zaten bir medya ve teknoloji düşmanlığı bulunuyor, bunun nedenini bilmiyoruz ama açıklamalarından bunlar anlaşılıyor. Google, Microsoft, Facebook ve Twitter ise Trump’ın ilk hedefinde bulunan firmalar arasında yer alıyor zira bunlar Demokrat Parti adayı Clinton’u destekliyor. (Siyasete mi girdik, ne ettik?)
Kaynak; New York Times


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir