Audi ve Volvo Araçlarında Android Kullanacak


Dünyanın önemli otomobil üreticileri Volvo ve Audi, Google’ın I/O etkinliğinde yeni araçlarının Android Auto ile geleceğini açıkladı.

Google, akıllı telefonunuzdan sonra otomobillerinize de Android’i sokmaya kararlı. Otomobiller için geçtiğimiz yıllarda duyurulan Android Auto, kısa bir süre önce önemli bir başarıya imza attı. Google I/O Geliştirici Konferansı’nda açıklama yapan Volvo ve Audi, yeni otomobillerinde bu işletim sistemini kullanacaklarını belirtti.

Volvo XC60 konsept iç mekan

Hali hazırda bir çok araçta dokunmatik bir panel veya patates diye tabir edebileceğimiz bir ara birim bulunuyor ve bu şekilde kontrolü sağlamak oldukça zor. Android Auto ise burada devreye giriyor. Araç ile derin bir şekilde bağlanacak olan OS, dahili bilgi-eğlence sistemi, klima, açılır tavan ve pencereleri kontrol etmenize, Google Haritalar ile en yakın restoranı bulmanıza, Spotify’da müzik çalmanıza yada Android Asistan ile konuşmanızı sağlayacak.
Android Auto ile birlikte kullanıcılar araçlarıyla daha bütünleşik bir hale bürünecek diyebiliriz öte yandan tek bir sistem ve ekrandan kolay bir şekilde araç özelliklerini kontrol etmekte önemli bir avantaj sağlayacaktır. Bununla birlikte Google, bu sistem sayesinde reklam servisine de katkı yapabilecek. Ancak Google bu pazarda yalnız değil. Apple CarPlay’de bu alanda boy gösteriyor fakat görünen o ki önde olan şuan Google. Bakalım Apple CarPlay bu gelişmelere nasıl bir cevap verecek.
Kaynak 12 3


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir