Bir iCloud Faciası Daha Yaşandı


Geçtiğimiz yıl yaşanan ve uzun süre gündemde kalan iCloud hacklenmesini hepimiz duymuşuzdur. Ünlülerin iCloud hesaplarında ki bilgiler ve özel resimler çalınmıştı ve bunlar internet ortamında paylaşılmıştı. Bu ünlüler arasında çok tanıdık isimler de yer alıyordu mesela Kate Upton ve Jennifer Lawrence gibi.
Chinese-iCloud-Hacked-accounts
Şimdi ki olayda ise Apple’ın bir suçu yok. Zira bu sefer Apple’ın karşı çıktığı Jailbreak olayı bu faciaya neden oldu. Jailbreak için geliştirilen bir kaç özel tweaklar sayesinde hackerler 220.000 adet iCloud bilgilerine ulaştı. Şifre ve posta bilgiler bunların en başında yer alıyor.

Bizim ve Apple’ın da dediği gibi; Jailbreak güvensizdir. Sizlere daha özgür bir iOS deneyimi sunabilir ama bunu nasıl yaptığı çok önemli. TaiG, 25PP, PanguAbsinthe ve RedSn0W gibi Jailbreak geliştiricileri güvenlik yamaları yapsalar da aralarda yine de açıklar kalabiliyor. Eğer Jailbreak’lı iOS cihazınız var ise mutlaka iCloud şifrenizi güncelleyin ve Jailbreak’ı kaldırın. (Yukarıda nasıl kaldıracağınıza dair link verdik, kullanın)


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir