Black Mirror Bandersnatch Tüm Sonları ve Seçenekler


Black Mirror, Netflix’te yer alan dizisiyle tüm izleyenleri etkilemeyi başarmıştı. Black Mirror, günümüz modern toplumunun, toplum içindeki ve gelişen teknolojiyle birlikte siyaset, medya, sanat ilişkilerini kimi zaman alaycı kimi zaman ise farklı gerçeklik algısıyla bilim-kurgu şeklinde dile getiriyor.

Black Mirror Bandersnatch ise bunu bir adım daha ileri götürerek interaktif bir şekilde izleyenlere sunuyor. Öncelikle bu bir film. Seçimlerin elimizde olduğu bir film. İnteraktif, seçimlere dayalı kitaplar ve oyunlar zaten çokça gördüğümüz şeylerde. Filmler ise deneysel olarak kalmış ve büyük kitlelere ulaşamamıştı. Şimdiye kadar.

Bandersnatch , 1984’te genç bir programcının, karanlık bir romanı bilgisayar oyununa uyarlarken gerçekliği sorgulamasını anlatıyor. Beynimizdeki nöron ve sinapslerin sınırlarını zorlayan ve birden çok sona sahip olan yapımın süresi 1 saat 30 dakika fakat yaptığınız seçimlere göre 45 dakika ila 2 saatten biraz fazla sürebiliyor.

Bu noktadan sonra SPOILER elbette.

Bandersnatch Tüm Sonları

Öncelikle bildiğimiz kadarıyla şimdilik bir mutlu son yok, en azından bana göre. Hem oyunu eleştirmenden 5/5 puan almasını hem de kimsenin ölmemesini sağlamak mutlu son olarak görünüyor fakat böyle bir son yok.

1.) Stefan ofiste çalışmayı kabul eder, oyun 0/5 puan alır, son.

2.) Stefan, Colin’in yerine balkondan atlar. Oyun yarım kalır. Kötü eleştiri.

3.) Dr. Hayne’in ilaçları alınır. Oyun yayınlanır. 0/5 puan alır. Kimse ölmez.

4.) Kitabı al. TOY’u seç. Annenle beraber git. Öl.

5.) Bilgisayarda NETFLIX’i gör. Doktora git. Savaş.

6.) PACS’yi seç. Herhangi bir numarayı ara. Hapis. Oyun 2.5/5 puan.

7.) İşareti seç. Babanı öldür. Cesedi parçala. Hapis. Oyun gelecekte tekrar canlanacak.

8.) Babanı öldür. Cesedi göm. Oyunu bugün tamamlama. Hapis. Oyun yok.

9.) Babanı öldür. Cesedi göm. Oyunu bugün tamamla. Colin yada Kitty ziyarete gelir. Her şekilde hapis. Oyun yok.

Bu sonlara ulaşmak için tam olarak hangi seçimleri yapmanız gerektiği ise en aşağıdaki şema da mevcut.

Bu arada minik bir detay yakaladım. Eğer 7. seçenekteki sona giderseniz. Pearl Ritman (yani Colin’in kız çocuğu) gelecekte oyunu  TV platformunda tekrar yapmaya çalışıyor. Ama hiçbir şekilde başaramıyor ve bilgisayara ya ÇAY DÖKÜYOR ya da PARÇALIYOR.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir