Örümcek Adam Marvel Evreninden Ayrılıyor


İçinden çıkılamayan ancak en popüler kahramanlardan birisi olan Örümcek Adam yine Sony ve Disney anlaşmazlığı ile gündemde. Bildiğiniz gibi 2015 yılında iki şirket arasından yapılan anlaşma ile Örümcek Adam, Marvel Sinematik Evreni’ne adım atabilmişti. Ancak kısa süre önce Sony ve Disney (yani Marvel) arasında çıkan anlaşmazlık ile yollar bir kez daha ayrıldı.

Sony ve Disney arasındaki anlaşmazlığın temelinde işin maddi tarafı yer alıyor elbette. Disney, film gelirlerinin yarı yarıya paylaşılmasını istedi ancak Sony bu teklifi kabul etmedi. Disney ayrıca Örümcek Adam’ın ticari ürün haklarına da sahip durumda. Öte yandan mevcut anlaşmaya göre Disney, karakterin hasılat gelirlerinden sadece %5 gibi düşük bir gelir elde ediyordu.

Homecoming… Far From Home… Homeless

Yol haritasına baktığımızda ileriki yıllarda iki yeni Örümcek Adam filmi gelecekti. Anlaşmazlık bu durumu bozmamış durumda. Tom Holland ve yönetmen Jon Watts gelecek filmlerin kadrosunda yer alacak. Ancak Yaratıcı Yapımcı konumundaki Kevin Feige (Mavel’in başındaki adam) anlaşmazlık sonrasında projelerde yer almayacak. Dolayısıyla Örümcek Adam, Marvel ve MCU’dan tamamen çekilmiş olacak.

Açıkçası Sony’nin anlaşma sağlamaya sıcak bakmıyor oluşu inanılmaz büyük bir hata. Örümcek Adam: Evden Uzakta, Sony’nin en başarılı filmi oldu ancak bunun nedeni elbette ki Feige ve MCU…

Önümüzdeki dönemde bu konuda bir gelişme yaşanıp yaşanmayacağını takip edeceğiz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir