Cep Telefonlarına ÖTV Zammı! Yeni Verigi Oranı Yüzde 40 ila Yüzde 50


Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile cep telefonlarından alınan ÖTV oranı yükseltildi. Tüm telefonlarda yüzde 25 olan ÖTV oranı, yüzde 40 ila yüzde 50‘ye çıkarıldı.

Ülkemizde zaten kur yüzünden aşırı yüsek olan cep telefon fiyatları vergilerin de etkisiyle her geçen gün rekorlar kırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz Şubat ayında mecliste kabul edilen yasa ile cep telefonlarından ÖTV matrahlarına göre farklı oranda vergi alınmasının önü açılmıştı.

1 Mayıs 2019 tarihli Resmi Gazete‘de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile tüm telefonlardan sabit oranda (%25) alınan ÖTV, artık vergi matrahına %40 ile %50 olarak alınacak. Yayınlanan karara göre ÖTV matrahı 640 TL ile 1.500 TL olan telefonlarda ÖTV %40’a, vergi matrahı 1.500 TL’den fazla olanlardan ise %50’ye çıkartıldı. Yeni vergi düzenlemesi, bir diğer adıyla yeni zam bugün itibarıyla yürürlüğe girmiş durumda.

Yüksek Fiyatlar İnsanları Giriş Seviyesi Cihazlara İtiyor

Akıllı telefonların artan fiyatları sonrasında Türk tüketiciler ilgilerini daha düşük modellere yöneltiyor. Artık orta seviye cihazlara bile erişimi zorlaşan tüketicilerin giriş seviyesindeki cihazlara olan ilgisinin artacağini söyleyebiliriz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. Maalesef artık fiyatını hakeden herhangi bir telefon piyasamızda olmayacak gibi. J4 Plus o fiyata alınabilir 🙂 Benzer fiyatlarda GM 8’de bulunmakta, biraz daha güçlü.