CES 2018'de Alexa Şovu; Yapay Zeka Destekli TV, Ayna, Buzdolabı ve Dahası!


Yapay Zekalı Asistan
Amazon’un yapay zeka (AI – YZ) dijital asistanı Alexa, 2018’e damgasını vuracakmış gibi görünüyor. Özellikle Amazon Echo akıllı hoparlörlerden sonra popüleritesini ciddi oranda arttıran Alexa, artık neredeyse her alanda boy gösteren firmaların kullandığı bir servis olarak karşımıza çıkıyor.
CES 2018 fuarında gördüğümüz en çok şey elbette Alexa oldu diyebiliriz. Çok farklı alanlardan firmalar yapay zekalı Alexa’ı kendi cihazlarında kullandıklarını söylüyor ve bununla da övünüyorlar. Açıkçası bu durum gösteriyor ki an itibariyle dijital yapay zeka asistanları arasında en yisi Alexa. Neyse size fuarda kullanıldığı bazı ürünlerden bahsedelim.

LG AI OLED TV’ler ve HiSense 4K AI TV’ler


Amazon Alexa, LG’nin Signature ve ThinQ markları altındaki yeni TV’lerinin yanı sıra dünyanın üçüncü en büyük TV üreticisi HiSense’nin de akıllı televizyonlarında boy göstermeye başlıyor. LG, Alexa’nın yanı sıra TV’lerinde aynı zamanda Google Asisstant’ı da destekliyor. TV’lerde yer alan Alexa, derin öğrenme ile birlikte evinizdeki diğer akıllı ev aletlarını kontrol etmenizi sağlıyor, video açma, internette arama yapma veya sipariş verme gibi faaliyetlerinizi yerine getirebiliyor sesli komutlarınız ile birlikte.

Alexa Destekli Projektör

Ayrıca CES’de Acer’ın yeni 4K Ultra-HD projektörleri, Alexa’yı destekleyen ilk projektörler olarak da açıklandı. Bu ses özellikli projektörler, kullanıcıların bir Amazon Echo cihazı veya uyumlu Acer PC aracılığıyla kontrol edilebiliyorlar. Bu sayede sesli komutlar ile kullanıcıların projektörü açıp kapatmaları, kaynakları değiştirmeleri, parlaklığı ayarlamaları ve daha fazlasını yapmaları sağlanıyor.

Panasonic Ultra HD Blu-ray Oynatıcılar

Alexa yeteneklerini garanti eden tek görsel-işitsel cihazlar televizyonlar ve stream cihazları değildir. Blu-ray oynatıcının ses kontrolü, ev sinema deneyiminizi geliştirmek için mantıklı bir ek olabilir.
Panasonic, dört yeni ultra HD Blu-ray oynatıcı duyurdu ve bu yeni modellerin Amazon Alexa ses kontrolü ve Amazon Video stream desteği gibi çeşitli özelliklere sahip olacağını söyledi. Açıkçası Blu-ray’in akıllı olmasının ne gibi bir işlevi-kazancı olacak bilememekteyim.

Alexa Destekli Buzdolapları ve Mutfak Aletleri


Geçtiğimiz CES 2017’de aslında Samsung ve LG tarafından akıllı buzdolapları ve aletleri görmüştük. Akıllı buzdolapları biten ürünleri size söylüyor ya da sipariş verebiliyordu. Bu sene daha gelişmiş modelleri ile karşımıza geliyorlar. LG InstaView ThinQ modeli ile buzdobının sadece buzdolabı olmadığını hayatımıza yedirmeye çalışıyor. Bu akıllı buzdolabı içerisindeki yiyeceklere göre size yemek tarifi verebildiği gibi Alexa entegreli sesli komutlar ile sipariş verebiliyor ve müzik çalabiliyor.
LG dışında bazı üreticiler de buzdolabı haricinda çamaşır makinesi, mikrodalga fırın, bulaşık makinesi ve daha pek çok mutfak ve genel ev aletlerine Alexa’yı ve sesli komutlarını entegre etmiş durumda. Ses yardımıyla çamaşır makinesini programlayabilir ya da mikrodalganın ısısını ayarlayabilirsiniz.

Akıllı Banyo – Akıllı Aynalar

Toplarlayacak olursak bu saydıklarımız Alexa’nın kullanıldığı çok küçük bir alan. Ev güvenlik sistemlerinin yanı sıra otomobil için aksesuarlarda kullanılan Alexa artık Windows 10’lu HP, Asus, Acer ve Lenovo lapoptlarda da kullanılmaya başlandı. Bitti mi bitmedi. Alexa aynı zamanda giyilebilir akıllı eşyalarda -kulaklık gibi- da kullanılmaya başlandı.
Amazon is evereywhere


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir