Moto Z2 Force Tanıtıldı, İşte Özellikler ve Fiyat


Yeni ama eskiye benziyor

Lenovo’nun sahibi olduğu Motorola markasının sevilen serisi yeni versiyonuyla karşımıza çıkıyor; Moto Z2 Force. Bu Mayıs’ta Moto Z2 Play modeliyle seriyi başlatan firma, Z2 Force ile üst seviyeye hedefini dikmiş durumda. Güçlü özellikleriyle dikkat çeken telefon tasarımsal açıdan ise pek bir şey vaat etmiyor.

Tasarım

Eğer ilk nesil Moto Z ailesinin tasarımını sevmediyseniz bu telefonu da sevmeyeceksiniz. Moto Z2 Force, önceki modele oldukça benziyor hatta ayırt etmek bile çok zor. Moto Z Force ve Moto Z2 Force arasındaki en büyük fark ön yüzde parmak izi okuyucunun değişen tasarımı.
Moto Z2 Force’un arka tarafı ise başka bir dünya. Arka kısım nispeten daha belirgin bir değişiklik sergiliyor ancak temel bileşenler aynı. En büyük farklardan biri arka kısmın fırçalanmış metal görünümü ile değiştirilmiş olması. Bununla birlikte Moto Mods konnektörü revize edilmişken anten hatları ise ustalıkla gizlenmiş ve genel tasarıma olumlu etki yapmış. Bu arada 3.5mm jack girişi yok fakat kutudan USB Tip C‘ye dönüştürücüsü çıkıyor.
Bir diğer değişen şey ise çift kameranın gelmiş olması ki, buna yazının ilerleyen kısmında değineceğiz. Tasarım kısmında değinmem gereken bir diğer nokta ise telefonun çılgınca ince olması. Böylesi güçlü bir cihaz sadece 6.1mm kalınlığında. Tabi bunun nedeni Moto Mods aksesuarları olarak görülebilir.

Donanım

Z ailesinin en sevdiğim yanlarından biri AMOLED ekran kullanmasıdır. Moto Z2 Force’da bu geleneği bozmuyor. 5.5 inç büyüklüğünde ve 2560×1440 (QHD) çözünürlüğünde AMOLED ekranı bizlere sunan telefon, 534 piksel yoğunluğuna sahip.
Kaputun altında ise işler uç noktada. Galaxy S8, Xiaomi Mi 6, OnePlus 5’te gördüğümüz ve hali hazırda en güçlü olan Snapdragon 835 yongasının cihazda yer aldığı görülüyor. Yongaya 4 GB RAM ve 64 GB dahili depolama alanı eşlik ediyor fakat bu konfigürasyon ABD için geçerli. Dünyanın geri kalanında 6 GB RAM modeli satılacak. Ayrıca tüm modellerde microSD kar desteği yer almakta.

Gelelim cihazın zayıf karnı olan pil konusuna. Aşırı ince yapısının bir eksisi bataryadan feragat etmeye neden oluyor. Z2 Force sadece 2730mAh bataryaya sahip. Amiral gemisi standartlarını bırakın, önceki model Z Force’da bile 3500mAh pil vardı. Yani bu kötü bir seçim olmuş. Fakat yine de motorola, ”tüm gün batarya” argümanını sunuyor. 1 günü çıkarırsınız ancak yoğun bir kullanımda cihaz sizi yarı yolda bırakabilir.

Kamera

Moto Z2 Force, 2017 yılının trendi olan çift kamera olayını takip ediyor. Arka tarafındaki dairesel çıkıntı yapan kamera bölümüne konumlandırılan çift kamera daha iyi çekimler yapmanızı sağlayacak.
Her iki kamera da 12 MP IMX 386 F/2.0 sensöre sahip. Bunlardan bir tanesi renkli diğeri ise renksiz (monokrom) çekim yapıyor. Bu olayı Huawei P10 ve P9’da görmüştük. İki kameranın renkli-renksiz çekim yapıyor olması dinamik aralığı arttırdığı için daha doğru renklere ve daha iyi kaliteye sahip fotoğraflar çekebilmeniz mümkün kılınıyor.
Çift kamera iler beraber elbette portre modu, doğal siyah-beyaz çekim ve diğer herkeste olan şeylere sahip oluyorsunuz. 4K 30 FPS çekim yapan ana kameraya ön tarafta ise çift flaş destekli 5MP’lik özçekim kamerası eşlik ediyor.

Moto Mods

Motorola, aksesuarları ve özel bağlantı konnektörü ile aslında size modüler bir telefon sunuyor. Eğer telefonun bir kısmından (Pil, kamera, projeksiyon ihtiyacı?) memnun değilseniz muhtemelen aradığınız şey Moto Mods’lar da var. Moto Z2 Force, önceki tüm Mods’lar ile uyumluyken firma bir de Moto 360 Camera adından yeni bir tane de duyurdu. 300 dolarlık bir fiyata sahip olan Moto 360 Cam. iki tane 13 MP kamera ile 360 derece 4K 24fps çekimler yapabiliyor.

Fiyat ve Son Sözler

Motorola Moto Z2 Force, evet oldukça güçlü bir cihaz fakat çok önemli iki tane zayıf yönü var; batarya ve fiyat. Telefon operatörler tarafında (ABD) 720 Dolar başlangıç fiyatına (nakit ise 800 dolar) sahip olacak. Yani fiyat olarak en tepelerde.
Android 7.1.1 Nougat ile gelen Z2 Force, Siyah, Altın ve Gri renk seçenekleriyle 10 Ağustos’ta satışa sunulacak, şuan ön siparişte.
Açıkçası Moto Z2 Force ,kuvvetli bir telefon olsa da dediğim gibi batarya tarafındaki düşük boyut ve yüksek fiyat beklenen satış rakamına ulaşmasını önleyecektir. Eğer daha fazla pil istiyorsanız Mods’lardan 100 dolarlık  Power Pack almanız gerek… Tüm paket olarak Galaxy S8 bu konuda çok daha avantajlı bu fiyat düzeyinde.
Ayrıntılı Özellikler; 

 • Android 7.1.1 Nougat
 • Snapdragon 835 CPU– 2.35 GHz Octa-Core ve Adreno 540 GPU
 • 4GB RAM
 • 64GB Depolama microSD desteği (2 TB’a kadar)
 • 76 x 155.8 x 6.1 mm -143g
 • 5.5″ Quad HD 1440p (1440 x 2560) POLED
 • 2730 mAh
 • Su sıçramalarına dayanaklılık
 • Bluetooth 4.2 (Android O güncellemesi sonrasında 5.0)
 • 802.11ac 2.4 GHz + 5 GHz MIMO
 • Çift 12MP IMX 386 sensör ƒ/2.0 – 1.25um
 • Derin algılama ve efekti
 • Sıfır Deklanşör Gecikmesi (ZSL)
 • Faz algılamalı oto fokus (PDAF)
 • Lazer oto fokus
 • 4K (30fps), 1080p (30fps, 60fps, slow motion 120fps), 720p (30fps, slow motion 240fps ), 480p (30fps)
 • 5 MPƒ/2.2 aperture

Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir