CIA, FBA ve NSA: Huawei Telefonları ve Hizmetlerini Kullanmayın, Satın Almayın! | Dijitaller

CIA, FBA ve NSA: Huawei Telefonları ve Hizmetlerini Kullanmayın, Satın Almayın!


Gerginlik

Son yıllardaki hızlı ve emin yükselişi ile dikkatleri üzerine çeken ve artık daha da yaygınlaşan Huawei‘ye bir çelme ABD İstihbarat birimlerinden geldi. Bildiğiniz gibi ABD hükümeti, firmaların kendileri ile bilgi paylaşmasını bazen talep edebiliyor ve olumsuz yanıt almak istemiyor.

ABD hükumeti ile Huawei arasındaki gerginliğinde bu noktada olduğu tahmin ediliyor. Tahmin diyoruz zira her iki taraftanda tansiyonun neden yükseldiğini spesifik olarak açıklamaması durumu söz konusu. Geçtiğimiz Salı günü, birkaç üst düzey ABD istihbarat şefi Senato İstihbarat Komitesine yaptıkları açıklamada özellikle Huawei ve ayrıca ZTE ve diğer bazı Çinli firmaların servis ve telefonlarını kullanmamaları tavsiyesi edildi.

Doğrudan bir söylem olmasa da FBI Direktörü Chris Wray, yaptığı açıklamalarda yabancı ülkelerdeki firmaların kendi telekominikasyon ağlarında güçlü duruma gelmesinden endişe duyduklarını ve bilgi çalınması gibi risklerin oluşmasına karşı olduklarını ifade ediyor.

Bu söylemlerin ardından Huawei’den pekde şaşırtıcı olmayan resmi bir açıklama geldi. Tüm iddiaları yalanlayan Huawei, şu açıklamayı yaptı;

“Huawei’in ABD pazarındaki satışlarını engellemeyi amaçlayan bir dizi ABD hükümet faaliyetinin bilincindeyiz. Huawei, dünya çapında 170’i aşkın ülkede hükümetler ve müşteriler tarafından güvenilir, yaygın küresel bir tedarik zincirine sahiptir. Huawei, diğer ICT satıcılarından daha yüksek bir güvenlik riski taşımayan, ortak kaynak zinciri ve üretim özelliklerini paylaşan bir üreticidir.” 

ABD hükumeti ile Huawei arasındaki bu yüksek tansiyon daha ne kadar devam eder açıkçası bilmiyoruz. Şimdilik yargı sürecine girecek ya da girmiş bir durum da söz konusu değil. Bakalım ilerleyen günlerde nasıl gelişmeler yaşanacak.

#Kaynak; The Verge

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CIA, FBA ve NSA: Huawei Telefonları ve Hizmetlerini Kullanmayın, Satın Almayın!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz