Crytek, Türkiye'ye 500 Milyon Dolarlık Yatırım Yapabilir


Cevat, Faruk ve Avni Yerli kardeşler tarafından 1999 yılında Almanya’da kurulan oyun firması Crytek, hali hazırda maddi anlamda oldukça zorlu bir süreçten geçiyor. Geçtiğimiz günlerde haberini yaptığımız firma, dört adet küresel ofisini kapatma kararı aldığını açıklamıştı. Ayrıca şirket çalışanların maaşını da ödemekte zorlanıyordu.

Enteresan bir açıklama ise Başbakan Binali Yıldırım‘dan Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni esnasında geldi. Uzunca bir konuşma yapan Yıldırım, Crytek’in Türkiye’ye 500 Milyon dolarlık bir yatırım yapacağını üstü kapalı bir şekilde belirtti. Konuşmasında ”Giresunlu delikanlı” kısmı Yerli kardeşlerden başkasını ifade etmiyor. Binalı Yıldırım’ın tam konuşması ise şöyle;

İşte bakıyoruz, bir genç bilişimci bir oyun yazmış, 200’den fazla ülkeye bunu satmış. Daha bunun ötesi var, Almanya’da yaşayan bir Giresunlu delikanlı var, o dünyadaki bu oyunların liste başı olanını o yapıyor, Türkiye’de gelip yatırım yapacak, öngördüğü yatırım da 500 milyon dolar. Anlattıklarını benim havsalam zor alıyor, anlamıyor, başka bir dünya anlatıyor. Ama düşünce, geleceğin böyle olacağını anlamak çok zor değil.”

Maddi anlamda çok zor bir süreçten geçen Crytek’in böylesi büyük bir yatırımı nasıl, nereye ve hangi kaynak ile yapacağını kestirmemiz çok zor. Zira Yerli kardeşlerden yada Crytek’ten de resmi bir açıklama hali hazırda gelmiş değil. Konuyu takip etmeye ve sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir