Crytek, Dört Stüdyosunu Kapatıyor


Cevat, Faruk ve Avni Yerli kardeşler tarafından 1999 yılında Almanya’da kurulan oyun firması Crytek, maddi anlamda oldukça zorlu bir süreçten geçiyor. Daha önceleri ortaya atılan, firmanın çalışanlarına ödeme yapmadığı iddiaları bir yana Crytek, şok etkisi yaratan bir karar ile dört stüdyosunu kapatma kararı aldı.
Bir süre önce Crytek’in Frankfurt ofisinde çalıştığını iddia eden bir Reddit kullanıcısı 6 aydır kendisinin ve bazı arkadaşlarının ödeme almadıklarını belirtmişti. Bu durumun ilk kez olmadığı ancak ilk kez bu kadar uzun sürdüğünü söylemişti. Firmadan gelen son bilgiler de gösteriyor ki gelinen son durum oldukça kötü.

Crytek’in resmi web sitesinden yayınlanan bir açıklama ile Budapeşte, SofyaŞanghay ve Seul stüdyolarını kapatacaklarını belirtirken Frankfurt ve Kiev stüdyolarının ise artık sadece geliştirme konusuna odaklanacağını ve premium IP üzerine çalışacağı belirtiliyor.
Crytek firması, Crysis oyun serisi ile hayli sevilmiş ve Türkçe seslendirmeleri ile de Türk kullanıcıların ilgisini görmüştü. Firmanın içinde bulunduğu bu durum sadece bizi değil, yurt dışındaki oyun severleri de üzmüş durumda. Son olarak Crytek’in Türkiye ofisinin ve operasyonunun durmayacağını da belirtmekte fayda var.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir