Dünyanın En Değerli Markaları Belli Oldu, Apple Yine Zirvede!


Brand Finance’in yaptığı analiz ve araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre dünyanın en değerli markaları listelendi. 500 markanın yer aldığı bu listede ilk 10 sırada teknoloji firmalarının yer alması dikkat çekenler arasında. Ayrıca zirvede yine Apple otururken ikincilik el değiştirdi. Bu arada bu listelerin netliğinin kesin olmadığını, çeşitli kuruluşlarda rakamlarda değişiklik olduğunu ancak sıralamanın aynı kaldığını belirtelim.
Listemize dönecek olursak Apple, 6 yıl üst üste en değerli marka unvanını bu yılda 20 Milyar Dolar artış ile korudu. Toplamda 145.9 Milyar dolar ile liderlikteki şirketi Google takip etti. Google, geçen sene listede Samsung’un gerisinde 3. sıradaydı. Bu bağlamda Google 17.3 Milyar Dolar artış ile 94 Milyar Dolarlık değere ulaşırken, 3. sıradaki Samsung Group ise 1.5 Milyar Dolarlık artış ile 83.2 Milyar Dolar değerine ulaştı.
Bu arada 500 markalık listeye defalarca göz gezdirdim ve maalesef bir tane bile Türkiye menşeli firma göremedim. Aşağıdan listenin ilk 10 sırasına bakabilirsiniz, buradan ise tüm listeyi görebilirsiniz.

  1. Apple —–145.9 Milyar dolar
  2. Google —– 94 Milyar dolar
  3. Samsung Group —– 83.2 Milyar dolar
  4. Amazon.com —– 69.6 milyar dolar 
  5. Microsoft —– 67.2 milyar dolar
  6. Verizon —– 63 milyar dolar
  7. AT&T —– 59.9 milyar dolar
  8. Wallmart —– 53.6 milyar dolar
  9. China Mobile —– 49.8 milyar dolar
  10. Wells Fargo  —– 44.1 milyar dolar

Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir