MWC 2017'den Beklenenler; Samsung, Huawei, Sony, LG ve Dahası!


Mobil Dünya Kongresi, bilindik adıyla Mobile World Congress yada daha bilindik şekliyle MWC 2017 çok kısa bir süre içinde resmen başlıyor. Her zaman olduğu gibi Barcelona’da gerçekleşecek dev fuar için aslında telefonların CES’i dememiz yanlış olmaz. Bu yıl bir sürü dev marka yeni akıllı telefonlarını, mobil teknolojileri ve 5G alanındaki adımları bolca göreceğiz.
Resmi olarak Pazertesi başlayacak olan etkinlik pratikte bugün başlıyor diyebiliriz. Yarın LG’nin bir lansmanı olacak. Sonrasında diğer firmalarda kendi lansmanlarını gerçekleştirecek. İsterseniz firmaların bizim için neler hazırladıklarını ve beklediklerimizi kısaca sizlere hatırlatalım.

LG


Güney Koreli üretici LG, akıllı telefon pazarında bir süredir beklediğini alamıyor. Geçen yıl tanıtılan G5 tamamıyla bir hayal kırıklığına neden olmuştu. Bu sefer firma ipleri sıkı tutmak istiyor diyebiliriz.
Bizler için 2017’de LG G6 modelini hazırlayan üretici, bu sefer tasarım noktasında önemli, dev bir adım atıyor. 18:9 eşsiz ekran boy oranı ve köşelerden yuvarlatılmış panel ile gelecek cihaz dört köşeden ince çerçeveler ile desteklenecek. Çift arka kameranın bulunduğu cihazın belkide tek zayıf karnı içerisinde Snapdragon 821 yongasının bulunması.
Bildiğiniz gibi Snapdragon 835 Qualcomm’un elinde bulunuyor ama bu yonga ilk olarak Galaxy S8’de kullanılacak. Muhtemelen LG, Galaxy S8’i beklemek yerine daha erken davranarak piyasaya girmek istedi. Bakalım bu handikapı LG nasıl yönetecek.

Huawei


Huawei geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2017 yılını da yükselişle sürdürmek istiyor. Başarılı P9 modelinin selefi olacak P10 ve P10 Plus bu fuarda yüksek bir ihtimalle tanıtılacak. Sızıntı uzmanı Evan Blass sayesinde cihazın neye benzediğini bir süredir biliyoruz. Başarılı Leica ortaklığı yine Huawei P10’da çift kamera ile yer alıyor. Klasik bir tasarımın izlendiği P10’un yanında P10 Plus’da çift kavisli ekran yer alacak.
Bununla birlikte firma yeni akıllı saati Huawei Watch 2 modelini de bu fuarda bizlere sunacak. Oldukça şık görünen ilk modelin yanında yeni saatin biraz daha sönük kaldığını söyleyebilirim tasarım olarak. Ancak sportif tasarımı sevenler Huawei Watch 2’yi sevecektir.

Lenovo Moto


Birkaç hafta önce sızdırılan Moto G5 ve Moto G5 Plus, MWC etkinliğinde resmen tanıtılacak. Tabi bu modeller üst sınıfa hitap etmiyor. Fuarda belki yeni bir Moto Z görebiliriz ancak bir detay bulunmuyor.
Öte yandan Moto G5 ve G5 Plus hakkında birçok detaya sahibiz. Bunları daha önceki şu haberimizde dile getirmiştik. Her iki cihazda tasarım açısından önceki cihazlara göre daha iyi konumda. Muhtemelen iyi satış rakamlarına ulaşılacak. Yine Lenovo yeni akıllı cihazlar tanıtabilir.

Sony

Sony ile LG’nin yolları hayli benzer. Düşen satış rakamları hayli moral bozucu. Geçtiğimiz yıl Sony Xperia için harika geçmemiş olsa da çok kötü geçmişte diyemeyiz. Bu yıl işleri değiştirmek isteyen Sony kanadından güçlü sızıntılar gelmiş değil. Fuarda yeni Xperia modellerinin gelecektir. Ancak bir amiral gemisinin tanıtılmasını beklemiyoruz.

Nokia

Küllerinden doğan efsane, bu kıvılcımı umarım çok iyi değerlendirir. MWC fuarında Nokia kanadında yeni 3310’u büyük merakla bekliyoruz. Klasik yapıdaki 3310’da umarım Snake II vardır! Öte yandan fuar kapsamında orta seviyeye hitap eden Android akıllı telefonların gelmesine kesin gözüyle bakıyoruz.

Samsung


Samsung genelde bu tip etkinliklerde üst seviye akıllı telefonlarını tanıtmıyor. Bu yılda böyle olacak zira Galaxy S8 için daha birkaç hafta daha var. Ancak firma MWC kapsamında yeni Galaxy Tab S3’ü tanıtacak. Tabletin detayları arasında Snapdragon 820, S Pen ve 9.6’’ AMOLED ekran bulunuyor. Her şeye rağmen Samsung’tan Galaxy S8’e dair bir teaser şahsen bekliyorum.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir