Google Fotoğraflar Yeni Özelliklerle Desteklendi | Dijitaller

Google Fotoğraflar Yeni Özelliklerle Desteklendi


Google’ın en başarılı platformlarından biri olan Fotoğraflar, I/O 2017 geliştirici konferansı kapsamında yeni özellikleriyle beraber güncellendi.

Google Fotoğraflar‘a günde 1 milyardan fazla fotoğraf yüklendiğini belirten firma, bu çevrimiçin fotoğraf platformunu geliştirmeye devam ediyor. Firma, düzenlediği etkinlik kapsamında platform için üç yeni özellik duyurdu. Özelliklerin, yapay zekaya dayandığını özellikle belirtmemiz gerek.

İlk olarak Önerilen Paylaşım (Suggested Sharing) özelliğinden bahsetmek gerek. Bu özellik size çektiğiniz fotoğrafları paylaşacağınız kişilere göndermeniz konusunda hatırlatma yapıyor. Bunu ise yapay zeka aracılığıyla, çektiğiniz fotoğraflardaki yüzleri tarayarak ve kişileri tanıyarak yapıyor.

İkinci bir yenilik ise  Paylaşılan Kütüphaneler. Yine yapay zekanın analizleri sonucu sizin en çok paylaşım yaptığınız arkadaşlarınız bulunuyor ve bu kişilerle isterseniz galerinin tamamını yada bir kısmını yada sadece bir kişinin fotoğraflarını yada belirli bir zaman aralığında çekilen fotoğrafları paylaşmanız sağlanıyor.

Google son olarak Google, Fotoğraf Kitaplığı, ile fotoğraflarınızı konuma, yüzlere yada farklı parametrelere göre otomatik düzenleyip bir albüm şekline sokabiliyor. Eğer isterseniz bu albümlere 10 dolar karşılığında Google’ın anlaştığı stüdyolar aracılığıyla sahip olabileceksiniz. Şimdilik bu fiziksel albüm olayı sadece ABD için geçerli.

Bir de Google Lens var

Fotoğraflar uygulamasına entegre olan bir de Google Lens özelliği vardı. Google Lens’in olayı ise aslında daha büyük. Bu özellik yine gücünü yapay zekadan alıyor. Özellik sayesinde, çektiğiniz tüm fotoğraflar birer bilgi denize dönüşüyor. Örneğin, bir mağaza afişini yada konser afişinin fotoğrafını çektiniz. Sistem bunu arka planda analiz ediyor ve ulaştığı bilgileri size Google Asistan  aracılığıyla gönderiyor.

Tüm bu özellikler önümüzdeki haftalarda yayınlanacak.

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Fotoğraflar Yeni Özelliklerle Desteklendi

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz