GTA V Cracklendi


Dün akşam saatlerinde ünlü crack grubu 3DM, GTA 5’yi cracklemeyi başardığını duyurdu. Aslında FIFA 15 oldukça başarılı bir şifreleme algoritması kullanmıştı. Bu yüzden oyunun cracklenmesi bir hayli zaman almıştı. Büyük oyun yapım şirketlerinden biri olan Rockstar games’in de buna benzer bir algoritma kullanacağı ve oyunun cracklenmesinin bir hayli uzun süreceği düşünülüyordu. Hiçbir şey beklenen gibi olmadı. Oyun piyasaya çıkışının ardından 3DM grubuna sadece 3 gün dayanabildi.
Bana kalırsa oyun şirketlerinin, müşterilerinin parasına daha fazla değer vermesi, şifreleme sistemlerini ona göre kurmaları gerekiyor. Oyunun fiyatı önemli değil, önemli olan müşteriye gösterilen saygıdır. 180TL verip aldığımız oyunun 3 gün içinde cracklenmesi, “Bize ne kadar saygı duyuluyor?” diye düşünmemize neden oluyor.
 


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir