Huawei Yeni P8 Modellerini Tanıttı


Londra‘da düzenlenen etkinlik kapsamında Huawei, yeni akıllı cihazları olan P8, P8 Max ve P8 Lite modellerini tanıttı. Kendi geliştirdiği arayüz, tasarım ve yine kendi geliştirdiği işlemci ile son zamanlarda adından söz ettiren Huawei’nin yeni modelleri de sevildi. Huawei, cihazlarında çok üst düzey bir donanım kullanmamış ancak performans bakımından da taviz vermiyor. Tanıttığı üç modelde Android 5.0 ile ve EMUI 3.1 arayüzü ile geliyor. Dilerseniz detaylara geçelim.
P8 (2) (834 x 500)
Huawei P8 modeli ile başlayacak olursak modelde 5.2” boyutunda Full HD IPS LCD bir panel kullanıyor. Ekran Gorilla Glass 3 ile korunuyor ancak neden daha yeni versiyonu kullanmadıklarını anlamış değiliz. İşlemci tarafında kendi geliştirdikleri Kirin 935 yongası kullanılıyor. 8 çekirdekli yapıya sahip olan işlemci çekirdekleri Cortex-A53 birimleri ile şekillendirilmiş, 4 adet Cortex-A53 çekirdeği 2 GHz hızında çalışırken diğer 4 Cortex-A53 çekirdekleri de 1.5 GHz hızında çalışıyor. Grafik tarafında Mali-T628 birimi kullanılıyor ancak bu GPU’nun eskimiş bir model olduğunu hatırlatalım. 3 GB RAM, 16 GB arttırılabilir depolama alanı bulunan cihaza 2680 mAh gücünde batarya ile hayat veriliyor. Cihazın arka tarafında bulunan 13 megapixel çözünürlüğünde ki kamera OIS desteği sunuyor. Ön yüzde ise 8 megapixel değerinde bir kameraya yer verilmiş. Arka kamera konusunda bir ekleme yaparsak Huawei bu kamerayı DSLR ürünleri ile eşdeğer tutuyor ve 4 renk dizilimi içeren ilk sensör olduğunu söylüyor.
Karbon siyahı, şampanya rengi, titanyum girisi ve altın renk seçeneklerinden oluşan P8 sadece 6.4 mm kalınlığında. Metal kasaya sahip olan modelin fiyatı 530$ olarak belirlenmiş. Ürün Mayıs ayında global satışa çıkacak.
p8 max
Huawei P8 Max modeli ise genel olarak P8 ile benzer yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Tasarımsal ve batarya açısından daha büyük olan modelin kalınlığı yine iyi bir değer olan 6.8mm kalınlığa çıkarılmış. 6.8” Full HD devasa ekranın kasaya oranı %83 seviyelerinde. Modelin ekranının büyük olduğu için bir takım kullanışı kolaylaştırılacak ufak yazılımsal eklentiler cihaza eklenmiş. P8’de bulunan Kirin 935 yongasının hızları aynen korunurken grafik birimi de bir değişiklik yaşamıyor. Ancak Huawei, P8 Max modelinin ısıyı daha iyi yayması için 7 katmanlı bir soğutma sistemi kullandığını söylüyor. Yine P8 ile aynı olarak 3 GB RAM bulunuyor. Arka tarafta aynı 13 megapixellik kamera kullanılırken ön kamera 5 megapixele çekilmiş. Büyütülen modelde aynı şekilde batarya da büyütülerek 4360 mAh boyutuna çıkartılmış. Huawei’ye göre batarya rahat bir şekilde 2 günü çıkaracak ayrıca 15 saat de video izlenebilicek. P8 Max’ın 32 ve 64 GB modelleri bulunurken fiyatları 32 GB için 549€, 64 GB model ise 649€ fiyat etiketine sahip ve yine Mayıs ayında global satışa sunulacak.
p8-lite
Daha mütevazi bir donanım sunan ve daha uygun fiyatlı model olacak olan P8 Lite ise tasarım açısından benzer olsa da sadece çerçeveleri metal olarak tasarlanılmış fakat genel olarak tasarım çizgisi korunulmuş. 5” 720p ekranın kullanıldığı modele 8 çekirdekli Kirin 620 yongası eşlik ediyor. İşlemci 1.2 GHz hızında 8 adet Cortez-A53 çekirdeğinden oluşuyor ve Mali-T450 grafik birimi ile destekleniliyor. 2 GB RAM, 16 GB arttırılabilir hafıza ve çift sim kart ile donatılan cihazın bataryası 2200 mAh boyutunda. Arka tarafta 13 megapixel bir kamera kullanılırken ön tarafta 5 megapixel bir kameraya yer verilmiş. Model hakkında henüz bir çıkış tarihi veya fiyat verilmiş değil.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir