AMD Zen İşlemciler 2017 Şubat Ayında Gelecek


Sizlere bundan daha önceki haberlerimizde AMD‘nin Zen mimarili FX işlemcilerinin gelecek yıla kaldığını ve ilk aylarında geleceğini aktarmıştık fakat net olarak belirtilen bir tarih yoktu. Guru3D’nin haberine göre AMD, Zen mimarisine sahip FX işlemci ailesini 2017 Şubat ayı içerisinde piyasaya sürmeye başlayacak.
AMD’nin aslında hali hazırda resmi olarak bir tarih duyurusu yapmadı ama çok yakın kaynaklar bunu onaylaöış durumda. Öte yandan şirket yetkilileri de yine bu dönemi işaret ediyordu. Esasında ilk açıklanan tarihlere bakıldığında Zen FX ”Summit Ridge” işlemciler bu yılın sonunda, 2017’nin ilk çeyreğinde ise Raven Ridge APU işlemcileri gelecekti ancak aksaklıklar oldu. Zira hali hazırda Bristol Ridge işlemci ailesi de duyurulmuş durumda. Yani AMD çok sıkışık bir tarih planı yapmak istemedi diyebiliriz.


AMD Zen mimarisi, mevcut nesle göre döngü başına %40 oranında bir performans sıçrayışı gösterecek. Biranda 14nm seviyesine inen firma enerji verimliliği ve güç tüketiminde de önemli yükselişler yaşayacak. Dört tamsayı birimi, iki adresleme birimi, dört kayar nokta birimi ve döngü başına 4 komut seti çözebilme gibi yeteneklere sahip olan Zen çekirdekleri aynı zamanda SMT– Eşzamanlı Çoklu Kullanım (Yani Hyper Threading) özelliği ile desteklenecek.

Ailenin en güçlü birimi olan 8 çekirdekli ve 16 izlekli Zen FX işlemcisi, blender performansında Intel Broadwell-E Core i7-6900K’dan biraz daha hızlı konumda. Yeni önbellek tasarımı ile gelen Zen FX ailesi bildiğiniz gibi AM4 soket yapısına uygun olacak. Yani Bristol Ridge APU serisiyle gelen AM4 platformu Zen işlemciler ve APU’lar için ortak platform olacak.

DDR4, PCIe 3.0, Next-Gen I/O, USB 3.1 Gen 2, NVMe ve SATA Express özellikleri yanında güncel teknolojileride destekleyecek olan AM4 çipsetini çok yakında piyasada göreceğiz AMD’nin yeni APU’ları ile beraber. Firma 2018 yılının sonları veya 2019’un başlarında Zen+ sürecine geçecek ve enerji verimliliğini ve performansı arttıracak. Takvimler 2020 yılını gösterdiğinde ise 10nm’ye geçiş yapılması bekleniyor.
Kaynak; Guru3D


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir