HTC Vive Focus; Kablosuz, Bağımsız Sanal Gerçeklik Kaskı


Büyük sorun çözüldü

Sanal gerçeklik gözlük ve kasklarının en büyük sorunlarından biri hiç şüphesiz sahip oldukları çok karmaşık kurulum ve kablolardı. Ayağınıza dolanan ve can sıkak kablolar kullanım zevkini de baltalıyordu ancak son dönemde artık firmalar kablolardan kurtulmaya başladı. HTC’de bunlardan biri.
Vive Geliştirici Konferansı 2017‘de duyurularan HTC Vive Focus, bağımsız çalışan bir sanal gerçeklik kaskı olarak karşımıza çıkıyor. Hatırlarsanız Facebook’un Oculus Go‘su da yine bağımsız çalışabiliyordu. Bağımsız çalışma olayını açıklamak gerekirse; hali hazırda HTC Vive ve Oculus Rift, bir bilgisayara ihtiyaç duyuyor yani içlerinde içeriği çalıştıran bir donanım yok. Ancak Vive Focus’un içerisinde bir donanım bulunuyor ve içerikler bu donanım üzerinde çalıştırılıyor.


Zarif ve konforlu bir dizayna sahip olan Vive Focus, Qualcomm’un Snapdragon 835 yongası üzerine şekilleniyor ve yüksek çözünürlüklü AMOLED ekranlara güç veriyor. Bunlara ek olara en önemlisi 6DoF (6-degree-of-freedom) takip sensörleri ile kaskın donatılmış olması. Ayrıca kontrolcüde de üç eksenli 3DoF sensör bulunuyor. Tüm bunlar birleşince ortaya kaliteli bir deneyim ortaya çıkıyor elbette.
Tabi bağımsız VR kaskları için bir diğer çok önemli konu ise yazılımsal ekosistem desteği. HTC donanım konusunda bunu başarmış ve aynı zamanda yazılım konusunda da önemli bir adım atmış. Yine etkinlikte duyurulan Vive Wave VR platformunun basitliği dikkat çekerken aynı zamanda geliştiricilere de kolay bir port imkanı sunuyor. Dolayısıyla HTC Vive’da bulunan oyunlar kısa sürede bu Focus’a port edilebilir. Hatta örnek olarak Spark of Light adındaki HTC Vive oyununun sadece 3 saatte port edilebileceği aktarılıyor, bu süreler Daydream ve Gear VR’da bir haftayı bulabiliyor.
HTC Vive Focus’un şimdilik fiyatı ve net çıkış tarihi bilinmiyor fakat firma kaskı ilk olarak Çin’de satışa sunacak. Çin de büyüyen ve geniş olan pazarı düşündüğümüzde firma açısından son derece doğru karar. Detaylar geldikçe sizinle paylaşacağız.

Görsel ve Kaynak; Engadget


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir