Huawei Mate 30 Pro; Yes Kamera, No Google!


Uzun süren yaz dönemi boyunca sürekli ortaya saçılan yeni Huawei Mate 30 söylentileri sonunda kısa bir süre önce yapılan tanıtım ile son buldu. Huawei’nin yeni tepe modelleri Mate 30 ve Mate 30 Pro doğrudan iPhone 11 ve Note 10 ailelerinin rakibi konumunda bulunuyor. Mate 30 serisi, yeni ekran ve kamera kurulumuyla dikkatleri çekiyor ama… evet büyük AMA… Telefonlarda Google servisleri bulunmuyor.

Google yoksa ne yapacağız?

Çin ve ABD arasındaki sürtüşmeden olumsuz olarak etkilenen Huawei, ABD’nin “ambargosu” ile Google servislerinin kullanamaz hale geldi. Dolayısıyla Mate 30 Pro ve Mate 30’da Google servisleri ve uygulamaları bulunmuyor. Her iki telefon da EMUI 10 ve Android 10 (açık kaynak olduğundan kullanımında bir sıkıntı yok) üzerinde çalışıyor ancak Google Play, Youtube ve Gmail gibi diğer bütün Google uygulamaları telefonda yer almıyor ve şuan için almayacak gibi görünüyor. Huawei, bir çözüm yönetimi sunacağını açıkladı ancak orta şimdilik bir şey yok.

Huawei Mate 30 Pro

Mate 30 Pro, Huawei’nin Horizon Display adını veridiği 6.5 inçlik 88 derece kavisli bir ekrana sahip. Yüksek kavis nedeniyle yan taraflarda düğmeler için çok az yer kalmış. Bundan dolayı ses kontrol tuşları fiziksel boyuttan çıkarılarak yazılımsal hale getirilmiş. Sesi kontrol etmek için telefonun kenarlarına çift tıklamak yeterli. Güç tuşu ise hala fiziksel ve cihazın sağ tarafında.

Ekrana dönecek olursak yeni OLED ekran standart 60Hz yenileme hızına sahip, açıkcası en az 90Hz bekliyordum. Ahize, Sound-on-Display adını verilen çözüm ile ekrana entegre edilirken yine parmak izi okuyucu da ekrana entegre durumda. Panelin çözünürlüğü ise önceki modelde olan  3120 x 1440p’den 2400 x 1176 piksel çözünürlüğe düşürülmüş, pil performansı olumlu etkilenebilir.

Pilden söz etmişken Huawei bu cihaz içerisine 4500mAh gibi devasa bir pil koymuş. 40W SuperCharge teknolojisi ve 27W SuperWirelessCharge ile telefon oldukça hızlı şarj oluyor. Hatta kablosuz şarj, önceki modele göre 3 kat daha hızlı.

Kaput altında ise 8 GB RAM ile desteklene 128/256 GB depolama alnı yer alıyor. Nano-SD kart ile arttırılabilir olan hafızaya ek olarak Kirin 990 yongası telefona güç veriyor. Kirin 990 dahili 5G modeme sahip ayrıca telefonun 4G Only modeli de bulunuyor.

Bununla birlikte 3D yüz tanıma özelliği de gelişritilmiş ve çok daha hızlı bir hale sokulmuş. Ön tarafta yer alan kamera iise 32 MP ve 2288 x 1080p video kaydı, portre modu, time lapse gibi çeşitli özelliklere sahip.

Arka tarafta ise 4 kamera yer alıyor. Ana kamera 40 MP  f/1.6 ve OIS destekli. 8 MP OIS destekli  telefoto zoom kamera ise  f/2.4  diyafram aralığına sahip. 3x optik zoom, 5x hybrid zooooom ve 30x dijital zoooooooooom yapabiliyor. Zoom konusunda Huawei diğer telefonlarda birkaç adım daha ileride. Ayrıca olarak 40 MP geniş açılı sensör yer alıyor. OIS desteği bulunmuyor. Son olarak 3D ToF sensör arkadaki yerini alıyor.

Tüm kameralar 4K 60 FPS video kaydını destekliyor. 960 FPS Super Slow Motion yine bulunuyor. Ayrıca bir yazılım harikası olarak 7680 FPS  ultra-slow-motion özelliği de denemeye değer. Bu özellik sadece 720p kayıt alabiliyor. Super Night Scene ve Live Bokeh ile kamera noktasına elimizde yeni oyuncaklar da artık var.

Çıkış tarihi ve fiyatı

Mate 30 Pro, Zümrüt Yeşili, Space Silver, Kozmik Mor ve Siyah renk seçeneklerine sahip. Normal 4G model 1.099  Euro, 5G model ise 1.199 Euro fiyat etiketine sahip. Çıkış tarihi şimdilik soru işareti.

Google uygulamaları ve servisleri olmayan bir telefonu tercih eder misiniz?

#KAYNAK; PhoneArena


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir