Huawei P10 ve P10 Plus Tanıtıldı; Teknik Özellikler ve Tüm Detaylar


Barcelona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi (MWC 2017) kapsamında Huawei P10 ve Huawei P10 Plus resmen tanıtıldı. Geçtiğimiz yıl duyurulan P9 modeli ile iyi işler çıkaran firma bu yıl bu iyi gidişi sürdürmek istiyor. Bu nesilde de yine Leica ortaklığını sürdüren firma kamera konusunda iddialı. Dilerseniz detaylarımıza geçelim.
Huawei bu sefer karşımıza iki üst seviye model ile çıkıyor, bunlar bildiğibiz gibi; Huawei P10 ve P10 Plus. Önceki modelden çok farklı olmayan ancak elden geçirilmiş yeni tasarımla beraber her iki cihazda farklı renk seçenekleri ile geliyor. Ferahlatıcı bir ”Yeşil”, gizemli ve göz kamaştırıcı ”Mavi” gibi farklı renklerin yanında geleneksel siyah ve gümüş renk seçenekleri bulunuyor. Tasarımda değişen bir detay ise ”smart touch” ile  parmak izi okuyucusunun ön tarafa gelmesi. Ancak bir tuş olarak değil, cama entegreli hale getirilmiş. Ek olarak dokunma ve kaydırma gibi özelliklerde entegre edilmiş

Huawei – Leica başarılı ortaklığı P10 ve P10 Plus‘ta da yer alıyor adıda şu; Leica Dual Camera 2.0 . Çift kameralı yapıda olan her iki cihazda 12 MP normal + 20 MP monochrome (siyah+beyaz) arka kameraya sahip. Huawei bu iki sensörden de alınan verileri ortak olarak işleyerek dinamik aralığı daha yüksek bir fotoğrafı size sunuyor. Yani, renk doğruluğu daha iyi fotoğraflar. Tabi alan derinliği yine mevcut durumda.
Huawei P9’da en çok eleştirilen kamera konusu ise OIS ve 4K yeteneklerinin olmamasıydı. Huawei tepkileri iyi sezmiş ve P10 ve P10 Plus‘da OIS (Optik Görüntü Sabitleme) desteğini kameralara vermiş. Aynı zamanda 4K çekim de diğer bir detay.

Kameraların detaylarında ise biraz daha farklılık bulunuyor. Huawei P10’da F/2.2 diyafram aralığında ki ana renkli kamerada OIS yer alıyor. Aynı şekilde Huawei P10 Plus’ın F/1.8 diyafram açıklığındaki RGB kamerasında da OIS bulunuyor. Görüldüğü üzere Huawei P10 Plus’ın diyaframı daha fazla açılıyor dolayısıyla biraz daha fazla ışık alacaktır ve daha iyi fotoğraflar çekecektir. Ek olarak iki modelinde ön tarafında ise 8MP selfie kamera konumlandırılmış.
Kaputun altında ise Huawei HiSlicon Kirin 960 yongası, telefonlara can veriyor. 8 çekirdekli olan bu yongada 4 adet güçlü Cortex A73 ve 4 Adet Cortex A53 birimleri bulunuyor. Grafik tarafında ise yükü Mali-G71 GPU çekiyor. Huawei P10 4 GB RAM ve 64 GB arttırılabilir depolama ile gelirken Huawei P10 Plus ise 4/6 GB RAM ve 64/128 GB arttırılabilir depolama seçeneklerine sahip.
Her iki cihazı ayıran bir başka detay ise ekran. Huawei P10, standart 5.1 inç 1080 x 1920 (Full HD) Gorilla Glass 5 korumalı ekran ile gelirken Huawei P10 ise 5.5 inç 2560 x 1440 (Quad HD) ekran ile geliyor. Tüm bu detaylara ise Huawei P10’da 3200mAh batarya, Huawei P10 Plus’da 3750mAh batarya enerji veriyor.

Fiyat ve Çıkış Tarihi

Huawei P10, Mart ayından itibaren aralarında Türkiye’nin de olduğu birçok ülkede 649 Dolar etiketi ile satışa çıkacak. Huawei P10’da yine Mart ayında çıkarken 64 GB modeli 699 Dolar, 128 GB Modeli ise 799 Dolar fiyata sahip olacak.
 


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir