Ulaştırma Bakanlığı'ndan Açıklama; Geliyoo ile Bir Bağımız Bulunmuyor


Bundan iki gün önce size haberini yaptığımız Geliyoo.com adlı yerli arama motoru, sosyal medya dahil bir çok alanda gündeme oturmuş durumda. Gündeme oturma nedeni başarısından ziyade söyledikleri gibi ”Yerli” olamamaları. Zira Geliyoo’nun alt yapısında Google API’sinin yattığı hatta 15 dolarlık fiyatı olan  “Google search script”  kullanıldığı ortaya çıkmıştı. İşi garibi firma tarafından yapılan açıklamada ”10 yılda 10 Milyon TL bütçe ile yaptık” argümanıydı.

Her neyse, haberimize dönecek olursak birçok yayın organında Geliyoo’nun, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından desteklendiği algısı bulunuyor. 17 Ocak günü yani haberimizi yayınladığımız gün, yazımıza bir güncelleme ekleyerek sizlere bu arama motorunun Bakanlık ile bir ilişkisinin olmadığını belirtmiştik. Bakanlık tarafından da bu durumla alakalı yazılı açıklama kamuoyuna sunuldu. Resmi açıklamayı aynen veriyoruz;

“Basın yayın organlarında “10 yılda 10 milyon bütçe ayrılarak yerli arama motoru Geliyoo kuruldu” başlığıyla yer alan haberlerde; söz konusu arama motorunun Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından desteklenen proje olduğu algısı oluşması nedeniyle açıklama yapılması gereği doğmuştur. 
 
Söz konusu arama motorunun var olup olmadığı, iddia edildiği kadar bütçe ayrılıp ayrılmadığı ve yerli olup olmadığına ilişkin Bakanlığımızın ilgili birimlerinde herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.
 
İddia sahiplerinin, yerli arama motoru projesiyle ilgili Bakanlığımızla bir temasları olmamıştır. Ancak, 18 Ocak 2017 (Bugün) tarihinde Bakanımız Ahmet Arslan’a hitaben elektronik posta yoluyla bir mektup göndermişlerdir.
 
“Geliyoo” isimli arama motoru projesine; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından maddi ve manevi herhangi bir destek sağlanmamıştır.
 
Bir süre önce Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan’ın bir televizyon kanalındaki “Yerli arama motoru ile ilgili çalışmalar yapıyoruz” açıklaması, Geliyoo isimli arama motoruyla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.
 
Elbette ki, ülkemize katkı sağlayacağına inanılan, yerli ve milli her türlü çalışmaya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da destek vermeye devam edecektir.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
Kaynak; UHDB

Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir