İki Yapay Zeka, Aralarında Konuşmak için Yeni Bir Dil Geliştirdi!


Elon Musk ve Hawking haklı olabilir mi?

Sizler Dijitaller üzerinde birçok yapay zeka (YZ) haberi aktardık. Fakat şimdi yazacaklarımız diğerlerinden oldukça farklı ve muhtemelen bazılarınıza son derece ürkünç gelecek.
Şimdi size iki kişinin bir konuşmasını aktaracağım;
Bob: “I can can I I everything else.”
Alice: “Balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to.”
Oldukça mantıksız değil mi? Aslında bana ve size göre mantıksız. Konuşmadaki Bob ve Alice aslında Facebook’un Facebook Yapay Zeka Araştırma(FAIR) bölümünün birer YZ örneği. Facebook’un geliştirdiği bu YZ botlarının amacı insanlar ile konuşarak onlara yardımcı olabilmek. Bunun için geliştiriliyorlardı ancak aralarındaki bu garip konuşma sonrasında kapatıldılar.
FAIR’i bu olay üzerine ziyaret eden Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden Dhruv Batra’ya göre bu botlar, İngilizce konuşmanın kendilerine bir getirisinin olmadığını anlamış ve İngilizce kelimeleri bize göre anlamsız ancak kendilerine göre anlamlı bir şekilde kullanmaya başlamışlar.

YZ’ye konuşmayı ve dili öğretiyoruz. Fakat onlar bir dil geliştirip aralarında kullanmaya başladıklarında bunu anlamamızın bir yolu yok.

Aslında olay biraz da felsefi bir olgu gibi duruyor. Yani biz insanlar olarak karmaşıklığa tahammülümüz yok. Günlük hayatımız ve kullandığımız dil tamamıyla basite kaçılmış iletişim yolundan başka bir şey değil. Fakat bunun YZ için de aynısı olacak diye bir şey yok. Mesela, alfabedeki ‘’A’’ harfi bizim için tek başına hiçbir şey ifade etmese de bir YZ için çok geniş bir anlam ifade edebilir. Bir kelime ile çok daha fazla şey anlatabilir, biz bunu yapamayız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;
Elon Musk ve Mark Zuckerberg’in Yapay Zeka Tartışması; ”Bilgin Yetersiz”

Ancak bir teknoloji editörü olarak şu soruyu da sormalıyım. Eğer YZ’lar aralarında konuşuyorlarsa onları engellemeli miyiz? Eğer aralarında geliştirdikleri bir dil ile çok daha hızlı iletişim kurup daha hızlı işlem gerçekleştirebiliyorlarsa bunun bize bir yararı olmaz mı?

DİĞER YAPAY ZEKA KONULU YAZILARIMIZ

Apple, Google, Microsoft gibi dev firmalar yazılımları için bir sürü temelde yazılım köprüsü diyebileceğimiz API’ler geliştirmekte –ürünler arası iletişimi gerçekleştirmek için. Fakat, bir API geliştirmek bile uzunca süren çalışmalar, haftalar, aylar ve yıllar alabilir. Ama şunu bir düşünün, eğer API geliştirmemize gerek kalmasaydı ve yazılımlar zaten aralarında özgürce iletişim kurabiliyor olsaydı? İşte o zaman gerçekten elimizde bir ‘’akıllı cihaz’’ olmuş olurdu.
Açıkçası bu konu hakkında sizin de görüşünüzü oldukça merak ediyorum. Sizce YZ’lar aralarında bizim anlamadığımız bir şekilde konuşmalarına izin vermeli miyiz?


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir