Intel İşlemcilere Vulkan Depongi!


Khronos Group tarafından geliştirilen Vulkan’a destek artarak devam ediyor. DirectX gibi grafik işlemci üzerinde çok daha fazla ve detaylı kontrol sağlayan Vulkan, bu sayede performansı ve esnekliği arttırıyor. Ancak Vulkan API’si diğerlerinden kesin bir şekilde ayrılıyor. O da platform farketmeksizin çalışabilmesi.
Kısaca son dönemin grafik tarafındaki önemli gelişmelerden biri olan Vulkan’a şimdide Intel bazı işlemcilerinde destek vermeye başlıyor. Intel tarafından yayınlanan 15.45.14.4590 numaralı engtegre GPU güncellemesi sayesinde Kaby Lake ve Skylake tabanlı işlemcilerde bulunan Iris 500 ile Iris 600 GPU’ları Vulkan desteğine kavuşmuş oldu.
Vulkan sayesinde oyunlarda, grafik tabanlı arayüzlerde ve işletim sistemlerinde olmak üzere pek çok alanda performans artışı ve akıcılık sunuyor. Öyle ki Vulkan destekli oyunlarda %30’a varan bir performans artışı sağlanabiliyor. Başta AMD olmak üzere NVIDIA, Google, Samsung gibi dev firmalar ürünlerinde Vulkan’a destek vermeye daha önceleri başlamıştı. Intel’in de destek vermesi oldukça güzel oldu.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir