İnternet Trafiği Bir Zettabaytı Geçti!


İnternet altyapısı ile ilgilenen Cisco adlı şirketin kaydettiği araştırma sonuçlarına göre küresel internet trafiği tam bir zettabaytı geride bıraktı. İstatistiklere göre veri trafiği son 5 yıllık dönemde tam beş kat artmayı başarmış. Bu değer son derece muazzam.
Bir zettabaytın zihninizde canlanmasını sağlamak için bir iki eşitlik kurmamız gerek. Buna göre bir zettabayt, bir milyon terebayta, bir trilyon gigabyta eşdeğer. Bir zettabayta 667 Milyon film yükleyebileceğiniz gibi 152 milyon yıl izleyebileceğiniz uzunlukta yüksek kaliteli bir videoda koyabilirsiniz.
global internet traffic
Araştırmaya göre yüksek veri trafiği agresif bir şekilde artmaya devam edecek. 2019 yılında bu rakamın ikiye katlanması beklenirken veri kullanımında mobil verinin konumunun önemli olduğunun altı çiziliyor. Öyle ki mobil veri kullanımı her yıl %57 civarında artış gösteriyor. PC ise veri kullanımında, akıllı telefon, tablet ve TV’nin gerisinde.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. ortalama full hd 1.5 saatlik bi filmi baz olarak hesaplamış olabilirler 🙂 bunu bilemeyiz ki sadece tahmin edebiliriz

    2. Yabancı kaynaklar 2 saatlik 1.5GB film olarak belirtmiş.