iPad Pro'nun benchmark skorları şaşırtıyor


Apple’ın en büyük ve en güçlü iOS yüklü cihazı olma unvanını elinde bulunduran iPad Pro, dün satışlarının başlamasıyla birlikte teknoloji dünyasının ilgi odağı oldu. Yeni nesil A9X işlemci ve 4GB RAM ile gelen 12,9 inçlik tablet performansıyla kullanıcıları etkilemeyi başarmış görünüyor.
Tabletin kullanıcıların eline geçmesiyle birlikte cihazın ne kadar güçlü olduğunu derinlemesine test etmek isteyenler hemen benchmark uygulamalarına sarıldı. İlk olarak kullanıcılar tarafından gönderilen skorlar beklenildiği gibi gayet tatmin ediciydi. ArsTechnica sitesi ise son olarak yaptığı derinlemesine testlerle iPad Pro’nun ne kadar güçlü olduğunu detaylı bir şekilde gözler önüne serdi.
Skorlara bakacak olursak iPad Pro tek çekirdek performansıyla bir hayli dikkat çekiyor. Sonuçlara göre iPad Pro 12 inçlik MacBook, 2015 Model MacBook Air ve 13inçlik 2015 Model MacBook Pro‘yu geride bırakmakla kalmıyor Microsoft’un yeni çıkardığı göz bebeği, son nesil Intel i5 işlemciye sahip Surface Pro 4 ile de neredeyse aynı sonuçları alıyor.
iPad-Pro-single core
Çok çekirdek performansında ise iPad Pro’nun sadece 2 çekirdek bulundurması sebebiyle işler biraz daha değişiyor ama sonuçlar yine oldukça tatmin edici.
Yeri gelmişken söyleyelim; tek çekirdek sonuçları kullanıcıların daha çok web’de gezinme, yazı yazma, çizim yapma ve basit uygulamaları (twitter,facebook,whatsapp) kullanma gibi eylemlerini temsil ederken çoklu çekirdek sonuçları çoklu işlemler, ağır oyunlar, video render vs gibi işlemleri temsil eder. Kabaca tek çekirdek ve çok çekirdek arasındaki farkı böyle tanımlayabiliriz.
iPad-Pro çoklu çekirdek
iPad Pro’nun laptoplardan ziyade diğer iOS yüklü cihazlara karşı performansı beklenildiği gibi ezici bir üstünlük sonucu verdi. iPad Pro’ya en yakın tablet iPad Air 2 olurken iPhone 6S diğer tabletleri geçip iPad Pro’nun en yakın takipçisi olmasıyla dikkat çekiyor.
iPad-Pro single core
iPad Pro’nun bu kadar güçlü olması akıllara “Laptopların yerini tabletler alabilir mi?” sorusunu getiriyor. Apple CEO’su Tim Cook, her ne kadar iPad Pro sahiplerinin laptopa ihtiyaçları olmayacağını söylese de Apple’ın asıl amacının bu olmadığını da vurguluyor. Geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada Tim Cook, iPad Pro’nun laptopların yerini alan bir cihaz olmayacağını ve iOS yüklü bir “tablet” olarak pazarda yerini koruyacağını söylemişti.
Tim Cook’un bu dedikleri iPad Pro’nun özellikle 12inçlik Macbook ve giriş seviyesi MacBook Air’ler için bir tehdit olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Yaptığı son açıklamalara da bakacak olursak aslında birazda bu nedenle cihazın iOS yüklü geldiğini çıkarabiliriz .
Tekrar iPad Pro’nun benchmark skorlarına dönecek olursak Apple’ın işlemci konusunda bir hayli ileri gittiğini söyleyebiliriz. Bu da ileride A10 ve türevi işlemcileri yeni nesil MacBook’larda görme ihtimalimizi artırıyor. Bakalım Apple önümüzdeki yıllarda işlemci konusunda nasıl bir yol izleyecek.
iPad Pro’nun daha detaylı performans testleri için: ArsTechnica


1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir