iPhone 7'de Intel çipleri kullanılabilir


Muhtemelen hiçbirimiz iPhone’un arkasında “Intel Inside” yazan bir sticker görmek istemez. Endişelenmeyin öyle bir şey olmayacak, çip derken işlemciden bahsetmiyorum (“başlık çekici olmalı” – dürüst editör)
Eğer gündemi takip ediyorsunuz geçen haftayı Apple’ın A9 işlemcilerini üreten Samsung ve TMSC’nin meşgul ettiğini bilirsiniz. Bu haber onunla ilgili değil ama söylemeden geçmeyelim çok büyük ihtimalle Apple iPhone 7’de sadece TSMC’nin ürettiği işlemcileri kullanacak.
Gelelim Intel çipleri meselesine; Apple Intel’in mobil cihazlarda kullandığı Atom ailesi işlemcilerini kullanmayacak ama bu Apple’ın Intel teknolojilerinden yararlanmayacağı anlamına gelmiyor. VentureBeat‘in haberine göre Intel yaklaşık 1000 mühendisini 4G LTE ve 3G CDMA destekleyen 7360 LTE Modem’ini geliştirmek için çalıştırmaya başlamış. Hali hazırda iPhone modemlerinin Qualcomm damgalı olduğu biliniyor. iPhone 7’de Intel’in ürettiği modemleri kullanmak isten Apple’ın bunu tam olarak gerçekleştirememesi de söz konusu çünkü Intel bu modemlerin ancak 2016 yılının başlarında kullanıma hazır hale geleceğini söylüyor. Üretimin yetişememesi ihtimaline karşın Apple, iPhone 7’lerde hem Intel hem de Qualcomm modemlerini kullanabilir (işlemcileri Samsung ve TMSC’nn üretmesi gibi)

iPhone 7 konseptlerinden biri.
iPhone 7 konseptlerinden biri.

Intel ile Apple birbirine yabancı değil, bildiğiniz üzere Mac ailesinde Intel işlemcileri kullanılıyor. Bu son gelişmeyle Intel teknolojilerini iPhone’a taşımayı planlayan Apple özellikle son olaylardan sonra (Samsung-TMSC, Patent ihlali) akıllara “Acaba iPhone’da Intel işlemcileri kullanılır mı?” sorusunu getiriyor. Apple’ın yakın tarihte böyle bir planı gözükmüyor. Hali hazırda kendi işlemcisinden memnun olan Apple’ın modem teknolojisinde Intel’i tercih etmesinin sebebi ise gelecek nesil iPhone’larda modem,işlemci ve grafik biriminin entegre olmasını amaçladığı şeklinde yorumlanıyor. Ne de olsa entegre bileşenler demek daha fazla alan demek, daha büyük batarya demek, daha ince iPhone’lar demek, ya da her ne derseniz…


1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.