Karşınızda iOS 12! Tüm Detaylar, Yeni Özellikler ve Güncelleme Alacak Cihazlar


Heyecanlandım


Apple, WWDC etkinliği kapsamında sahneye çıkan Tim Cook, etkinliğin açılışını yaparak sahneyi Apple Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi’ye devretti. Federighi, iOS 12 sürümünü lanse ederken önemli detayları da paylaştı.

Sıkı durun, en önemli detay şu; Hali hazırda iOS 11 alan tüm cihazlar iOS 12 güncellemesini de alacak!

Performans, daha çok performans

Apple, iOS’u daha hızlı bir hale büründürmek için çalışıyor – özellikle eski iPhone’larda ve iPad’lerde. Federighi, iOS 12 ile birlikte uygulamaların yüzde 40 daha hızlı başladığını, sistem klavyesinin yüzde 50 daha hızlı gösterildiğini ve kameranın açılmasının eski cihazlarda yüzde 70 daha hızlı olduğunu açıkladı. Ayrıca kaputun altında derinlerde yapılan iyileştirmelerle de performans artışı sağlanırken işlemcinin en yüksek ve en düşük hız arasında hızlı bir geçişe sahip olacağı ve bu sayede verimliliğinde artacağı belirtiliyor.

Apple ayrıca yazılım stratejinde de yeniliğe gidiyor. Artık tamamıyla hazır olmayan özellikler kullanıma sunulmayacak. Dolayısıyla hali hazırda gösterilmiş ancak güncellemelere yetişmeyecek olan bazı özellikler sonbahar dönemine sarkabilir.

Yeniliklere baktığımızda ise iOS 12 ile Arttırılmış Gerçeklik (AR)’ın bol bol kullanıldığını görüyoruz. Bunlardan birisi Measure yani Ölçü özelliği. Bu özellik sayesinde nesneleri santim santim ölçebiliyorsunuz.

Bir diğer yenilik Photos ‘Fotoğraflar‘ kısmında oldu. Fotoğraflar uygulamasında yeniliklerden ilk nasibini alan Arama oldu. Artık çektiğiniz fotoğrafları zaman, kişi, konum gibi filtrlerele göre arayabileceksiniz. Ayrıca artık birlikte fotoğraf çektiğiniz kişi otomatik olarak tanınarak fotoğrafı onunla da paylaşıp paylaşmayacağınız sorulacak.

Yeni sürüm olur da Siri bir şeyler kazanmaz mı? Kazanır. Siri artık Shortcut ile desteklenecek. Shortcut uygulamasında klasörler oluşturarak Siri’nin size akıllı önerilerde bulunmasını sağlayabliyor,  eklediğiniz planları böylece sesli olarak yönetebiliyor. Siri’yi daha akıllı hale getiren bu özellik eğer her sabah kahve siparişi veriyorsanız artık siparişini kendisi hazırlayıp size sadece onay verme kısmını bırakıyor ve daha pek çok alanda size zaman kazandırıyor.

 

Bunların yanında Apple News elden geçiriliyor, Sesli Notlar, iPad için uyumlu hale getirilirken iCloud desteğiyle destekleniyor, Apple Books‘a dönüşen iBooks sesli kitaplara daha çok odaklanıyor. Ayrıca CarPlay de güncellendi ve üçüntü parti uygulama desteği getirildi. Eklenen ilk üçüncü parti uygulama ise Google Maps ki bu çok doğru bir karar.

Apple, artırılmış gerçeklik konusundaki güç sahibi olmaya çalışıyor ve iOS’u, AR’ın olanaklarını ortaya koyan benzersiz, karma dünya deneyimleri için öncülük eden platform olarak kuruyor. Şirket ARKit çerçevesini güncelliyor ve geliştiricilere paylaşılan deneyimler oluşturma olanağı veriyor; Farklı iPhone’lardaki iki kullanıcı, aynı uygulamayı çalıştırırken aynı şeyi artık görebilir.

Bildirimler Elden Geçiriliyor

”Rahatsız etme” özelliği “gece rahatsız etme” olarak geliştiriliyor ve sabah olduğunda bildirimlerin gelmesi sağlanıyor. Ayrıca tamamen bildirimlerden soyutlanmak için telefon ekranı tamamen siyah moda geçirtiliyor -bir nevi Alway On Display.

Bildirimler için beklenen gruplandırma da artık sonunda geldi. Kullanıcılar ne kadar bildirim almak istediklerini ayarlayabildiği gibi kilit ekranından da bildirimler için ayarlara ve Bildirim Merkezine erişebilecekler.

Screen Time (Görüntüleme Zamanı) adındaki yeni bir özellik ise telefonunuz ile daha sağlıklı bir yaşamın arasındaki dengeyi kurmanıza yarıyor. Telefonunuz sizin kullanımlarını takip ederek haftalık özetinizi çıkarıyor. Burada en çok kullanıdığınız uygulamalar ve detaylarına yer veriliyor. Ayrıca uygulama kullanım limiti de ayarlanabiliyor.

Yeni sürüm yeni Animojileri de getiriyor. Hayalet, Koala, Kaplan ve T-Rex olmak üzere dört yeni animoji‘nin yanında memoji de gelecek. Ayrıca dil tanımlama ile argonun da önüne geçilmesi olanlanıyor. Memoji ise Galaxy S9’da gördüğümüz AR Emoji mantığında. Kişisel emojinizi oluşturmanız sağlanıyor.

Mesajlar‘da yine güncelleniyor. Mesajlar kamerasına yeni efektler, animoji ve memoji desteği getiriliyor.

Ayrıca grup FaceTime’ın sınırı 32’ye çıkartılıyor. Aynı anda  32 kişi sesli ve görüntülü görüşebilecek. O anda konuşan kişinin görüntüsü büyüyecek ya da isterseniz görüntüsünün büyümesini dilediğiniz kişinin üstüne dokunmanız da yeterli. Ayrıca burada da animoji ve memoji desteği bulunuyor.

iOS 12 ne zaman çıkacak?

Kısa süre içinde iOS 12 geliştiricilere sunulacak ve Beta olarak 4 Ay geçirecek. Sonrasında ise herkes için indirilebilir (Beta olarak) olacak. Eylül‘de ki tanıtım ile birlikte de resmen kullanıma sunulacak.

iOS 12 hangi cihazlara gelecek?

iPad Pro (10.5), iPad Pro (2017) iPad 2017, iPad 2018, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4

iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X

iPod touch (6. jenerasyon)

#Kaynak; The Verge


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir