Karşınızda Razer Phone; Oyun Lideri Akıllı Telefon Pazarında!


Wooow -mu acaba?

Razer‘ı duyanlar kaliteli oyuncu sınıfı bilgisayarları ve donanımlarıyla biliyorlardır. Ancak şirket bu sefer kendisini ciddili olarak akıllı telefon pazarına sokuyor. Bir süredir bunun olacağını resmi olarak biliyorduk ve düzenlenen bir etkinlik ile çok kısa bir süre önce ilk telefonlarını duyurdular; Razer Phone.
Tasarımsal açıdan Razer Phone oldukça klasik bir çizgide ilerliyor. Nextbit’in Robin modeline çokça (Geçtiğimiz yıl Razer, Nextbit’i satın almıştı) benzeyen telefonda alt ve üst çerçevede THX ve Dolby Atmos sertifikalı stereo harparlör oluşu bir nebze kabul edilebilirliği arttırsa da sonuçta 2017 modasından uzak diyebiliriz. 16:9 formatındaki 5.7 inçlik ekranı mat siyah metal gövdenin içerisine konumlandıran Razer, arka tarafta zoom kabiliyetli 12 MP f/1.75 + 13 MP f/2.6 çift kamera ile geliyor, ön tarafta ki kamera se 8 MP.
Arkada bildiğimiz bir de gümüş renkli Razer logosu var fakat telefonun ”özel” sürümünde bu logo yeşil renkli olacak. Özel verisyonun tek fark bu.

Razer Phone yukarıdaki özellikleri standart bir telefon görünse de iş donanıma ve detaylara geldiğinde farkını ortaya koyuyor. 5.7 inçlik 1440 x 2560 piksellik LCD ekranı çok geniş bir renk yelpazesine sahip durumda. Bu ekranın ikinci numarası ise 120 Hz yenileme oranı. Akıllı telefonlarda popüler tüm amiral gemileri 60 Hz yenileme hızına sahip. Apple’ın Apple 10.5 “ve 12.9” iPad Pro’larında da 120 Hz panel kullanılmakta. Bunun yararı tamamen pürüssüz bir deneyim yaşamak elbette. Filmler, oyunlar bir yana web sayfasında kaydırma bile çok daha pürüssüz bir şekilde gerçekleşecek.

Öte yandan telefonu güç verecek olanlar da en üst seviyede. Elimizde Qualcomm’un en güçlüsü Snapdragon 835 yongası bulunuyor. Bu yonga ayrıca 8 GB RAM ile destekleniyor. 64 GB dahili depolama alanıyla gelen telefonda ayrıca microSD kart desteği de bulunuyor.  Güzel bir detay ise batarya tarafında gerçekleşiyor. 4000mAh batarya oyunlar ve genel kullanım için çok iyi bir rakam. Bu arada telefonun Qualcomm’un QuickCharge 4.0 standardını destekleyen ilk telefon olacağını da aktaralım. Yani 1 saatte telefon, %0’dan %85 doluluğa ulaşabilecek.

Fiyat ve Çıkış Tarihi

Razer, telefonun 1 Kasım itibarıyla ön siparişe açmış durumda ve 17 Kasım’da da resmen satışa çıkacak. Fiyatını da biliyoruz. ABD fiyatı 699 Dolar olan telefonun İngiltere fiyatı 699£, geri kalan Avrupa fiyatı ise kesin olmamakle birlikte 699€. Asya pazarı için bir bilgi bulunmamakta.
Razer’ın bu hamlesi oldukça cesur ve riskli. Çok büyük firmalar akıllı telefon pazarında ve bu işten çoğu para kazanamamakta – LG ve Sony gibi. Bu pazarda tutunamayanların sayısıda yine fazla. Razer’ın Phone modeli iyi bir adım olsa da özelleştirilmiş Android 7.1.1 Nougat (2018 ilk çeyreğinde Oreo gelecek) üzerine inşa edilmiş ve Nova launcher’ın çalıştığı telefonun içerik bakımından Google Play’e bağlı oluşu kafalarda soru işareti yaratmıyor değil. Yani, Galaxy S8 de alsanız, Huawei ya da LG’de alsanız aynı markette aynı oyunları oynayacaksınız ve aldığınız deneyim üst düzey olacak.

#Kaynak; Engadget PhoneArea GSMArena


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. Belki Gamer Edition diye bir şey çıkarırlarsa onda olabilir 😀