KasperskyOS; Güvenli İşetim Sistemi


Rusya menşeli Kaspersky, bildiğiniz gibi güvenlik, siber güvenlik ve antivirüs olmak üzere benzer alanlarda çalışan bir şirket. Adını bu alanlarda sunduğu hizmetler ile duyuran Kaspersky, şimdi çok daha farklı bir yola girerek kendi işletim sistemi olan KasperskyOS ile hayatımıza girmeye hazırlanıyor.
Eugene Kaspersky tarafından duyurulan KasperskyOS aslında 14 yıllık bir çalışmanın meyvesi konumunda. 11-11 kod adına sahip olan KasperskyOS, Ayırma Çekirdeği, Referans Monitörü, Çoklu Bağımsız Güvenlik Seviyeleri ve Flux Gelişmiş Güvenlik Çekirdeği, SELinux ve SEBSD gibi sistemlerden yararlanılarak ortaya çıkarılmış. Ancak firma tamamen bu sistemlerin üzerine üretilmediğinin de altını çiziyor.

Aslında KasperskyOS alışılagelmiş bis işletim sistemi değil. Zira hedef kitlesi gömülü cihaz sistemler. Yani örneğin Telekomünikasyon, otomotiv, sanayi, IoT, finans sektörü gibi alanlar hedefleniyor. Dolayısıyla değişen alanlara daha doğru uyum sağlanabilmesi için KasperskyOS’un üç farklı dağıyımı bulunuyor. Fiyatlandırmalar da kullanım amacına göre değişiklik gösteriyor.
Kaspersky Lab Gelecek Teknolojileri İş Geliştirme Başkanı Andrey Nikishin yaptığı açıklamada “Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur fakat KasperskyOS, müşterilerimize ilk %99’u garanti ediyor” söyleminde bulunurken OS’un günümüz tehditlerine yapısı gereği bağışıklı olduğunu da belirtiyor.
Daha fazla detaya KasperskyOS’un kendi sitesinden ulaşabilirsiniz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir