LG Mobil Bölümü Yine Zarar Açıkladı


Her sene böyle

LG, oldukça uzunca bir süredir Mobil bölümünde istikarı yakalamakta oldukça büyük zorluklar çekiyor. Bir süre önce 2017 yılına ait üçüncü çeyrek beklentilerini açıklayan firmanın rakamları gösteriyor ki mobil bölümdeki kayıplar artmaya deva ediyor.

Mobil Bölüm Firmayı Frenliyor

LG’nin bu çeyrekteki sonuçlarına göre Mobil bölüm, 176 milyon dolar faaliyet zararı elde etmiş. Amiral gemisi LG G6 ve uygun fiyatlı LG Q6 ve Q8 bu üç aylık dönemde başarısız bir grafik seyretmiş olmalarından dolayı firma beklentilerin yine uzağında kaldı. Hatta geçen yılın aynı döneminde firma 117 milyon dolar zarar açıklamıştı. Dolayısıyla bırakın beklentileri Mobil bölüm geçen yıldan bile kötü sonuçlar elde etti.

Mobil Bölüm Haricinde Firma Ciddi Yükselişte

Mobil bölümü görmezden gelirsek LG’nin ciddi bir yükseliş seyrinde olduğunu da belirtmemiz gerekir. Özellikle beyaz eşya ve ekran panellerine olan talebin artması LG’nin bu çeyrekte 13 Milyar dolarlık bir gelir beklentisine girmesine neden olmuş durumda. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre %15’lik bir artış anlamına geliyor. Öte yandan kar düzeyinde ise 450 Milyon dolar seviyesine ulaşılması bekleniyor ki bu da %82’lik artış demek.
Eğer mobil bölüm 1 dolar kar bile elde etmiş olsa LG tarihi bir rekor ile 700 milyon dolar kara ulaşabilecekti. LG, mobil bölümün bu zararlarını elbette diğer bölümlerden elde ettiği kar ile kapatıyor. Bunlara ek olarak yılın son çeyreğine ait sonuçlara LG V30 doğrudan etki edecek. V30’un başarılı satış rakamları yakalayacağını tahmin ediyoruz, dolayısıyla mobil bölüm belki yine kar edemeyecek ancak düzelme olabilir.
#Kaynak; LG


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir