MediaTek Helio X20 Gövde Gösterisi Yapıyor!


Henüz bir cihazın içinde Helio X20‘yi göremesekte gelen benchmark skorları ile bize tepeyi hedeflediğini açıkça gösteriyor. MediaTek‘in Helio serisinin şu anlık en güçlüsü olacak olan Helio X20 özellikle çoklu çekirdek performansı ile dikkatleri üzerine çekiyor.
Helio X20, ilk olarak bizleri çekirdeğe boğacak diyebiliriz. 10 adet çekirdekten oluşan yongada, çekirdekler 3 kümeden oluşuyor. 4+4+2 (Futbol taktiği değil) dizilime sahip işlemcide ilk küme düşük hızlara sahip Cortex A53 çekirdeğine, ikinci küme orta seviye hızlara sahip Cortex A53 çekirdeklerine ve son küme ise 2 adet Cortex A72 çekirdeğinden oluşuyor, bu 2 çekirdek yonganın ağır işlem gücünü karşılayacak.
helio x20 benchmark-snapdragon 820-kirin 950- exynos 8890
Yonga Mali T880 GPU birimi ile desteklenirken bellek tarafında sadece LPDDR3 belleklere destek vermesi yongayı rakipleri karşısında zora sokuyor zira rakipleri LPDD4 bellek modüllerine destek verebiliyor. Benchmark testlerine baktığımızda çoklu çekirdek performansında Helio X20 tüm rakiplerini geride bırakıyor. Tekli çekirdekte ise yonga, Snapdragon 820, Exynos 889 ve Apple A9’un gerisinde kalıyor ancak puan farkı çok fazla yok.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir