Microsoft, 2020 Yılında Oyun Konsollarını Ortadan Kaldırmayı Planlıyor


Neden olmasın?

Bildiğiniz gibi günümüzün yeni nesil oyun konsolları Microsoft Xbox One ve Sony PS4 bir güncelleme almış Xbox One X ve PS4 Pro olarak karşımıza çıkmıştı. Microsoft’un ise uzun vadede oyun konsolları hakkında daha farklı bir planı bulunuyor ve bu plan Playstation Now’a benziyor.
Microsoft Başkan Yardımcısı Phil Spencer, yaptığı açıklamda şirketin önümüzdeki 3 yıl içerisinde yeni bir oyun hizmeti sunacağını ve bunun Stream (Akış) teknolojisi üzerine inşa edileceğini belirtiyor. Böylece konsollara gerek kalmayacak.

Microsoft esasında bunun için yaklaşık 5 yıldır ciddi şekilde çalışıyor ancak bu projenin ilk maliyetinin oldukça yüksek oluşu ve teknik olarak bazı şeylerin aşılmasının zaman alması gecikmeleri de beraberinde getirmiş durumda. Ancak son açıklamalara baktığımızda Microsoft’un kendinden emin olduğunu da gördüğümüzü belirtmeden geçmeyelim.
Şu servisi biraz daha basite indirgeyelim. Siz oyunu şuan sahip olduğunuz konsol üzerinde çalıştırıyor ve görüntüyü konsoldan ekranınıza alıyorsunuz. Microsoft’un Stream (Akış) hizmeti ise sadece internet bağlantısı ile konsollara gerek kalmadan oyunu ekranınıza getirmeyi planlıyor. Oyunları kendi bilgisayarlarında (sunucu) çalıştıracak olan MS, stream ile kontrolü ve oyunu size aktaracak. Elbette bunun için güçlü bir sunucu altyapısı gerekiyor. Kullanıcı tarafındaysa güçlü bir internet. Türkiye bazında şuan için bunun olabilitesi pek mümkün değil. Microsoft bu hizmetini de zaten altyapısının iyi olduğu, sunucularının yakın olduğu ve yerel müşterisinin de internetinin iyi olduğu bölgelerde sunacaktır. Yani elbette ilk Amerika’da bunu göreceğiz.
Gelişmeler oldukça sizlere aktaracağız.
#Kaynak; TweakDown


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir