Milli E-Posta 2018'de Geliyor, Kullanımı Zorunlu! | Dijitaller

Milli E-Posta 2018’de Geliyor, Kullanımı Zorunlu!


Milli elektronik posta

Kısa bir süre önce Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, milli e-posta servisinin kullanımına ve başlangıç tarihine dair açıklamalarda bulundu. Yerli ve milli olduğu altı çizilerek söylenen e-posta servisi 2018 sonunda kullanıma açılacak.

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının zorunlu olarak kullanacağı e-posta servisini dileyen herkes de kullanabilecek. Yerli e-posta servisi için 2017 başından beri etüt çalışmalar sürmekteydi. Kamu kuruluşları ve özel şirketler ile birlikte geliştirildiği ifade edilen servisin siber güvenlik açısından son derece önemli olduğu vurgulanıyor.

Hatırlarsanız Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın şahsi 58 bin e-postası RedHack grubu tarafından çalınmış ve Wikileaks tarafından yayımlanmıştı. İddiaya göre e-postalar arasından Albayrak’ın IŞID (DAEŞ) terör örgütü ile ilişiği olduğuna dair belgeler yer almaktaydı.

Yerli e-posta hakkında Ahmet Arslan  tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

“Bilgimiz dışarıya çıkmadan çok daha güvenilir bir şekilde ve çok daha emniyetli bir şekilde Türkiye içerisinde hedef pazara hedef noktaya, hedef kişiye erişmiş olacak. Ayrıca, bundan kaynaklı çok ciddi paralar ödeniyor, bu anlamda da çok ciddi tasarruflar sağlamış olacağız. Bu, ülkemiz için bu sektörde yapacağımız bence çok önemli bir iş olacak. Özellikle son dönemlerde çok önemli ve çok ciddi sayıda saldırı oluyor. Dünyayla kıyaslarsanız Türkiye siber güvenlikte çok ciddi mesafe kat etti. Siber saldırılardan ya hiç etkilenmiyor ya da çok az etkileniyor.”

Aslında bu hamle oldukça doğru bir karar. Mailler hala siber güvenliğin en zayıf halkaları konumunda. Kamu kurumlarında çalışan herhangi birine gelen bir mail tüm kurumu etkileyecek güvenlik açığına dönüşebilmekte.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Milli E-Posta 2018’de Geliyor, Kullanımı Zorunlu!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz