Netflix Türkiye’den Önemli Açıklama, Çekilme Yok!


Internet üzerinden yapılan yayınlar için RTÜK’ün kontrol ve denetiminin önünü açan yasa bir süre önce yürürlüğe girmişti. Yayıncıların lisans alma zorunluluğunu öngören yasa kapsamında yürürlüğe giriş tarihinden itibaren yayıncıların bir ay içerisinde RTÜK’e başvuruda bulunması gerekiyordu. Ancak kısa bir süre önce ortaya çıktı ki başvuru yapan 590 yayın arasında yer Netflix almamıştı.

Kullanıcılar, ”Netflix, Türkiye’den çekilecek mi?” diye endişelerini sosyal medyadan dile getirdi.

Konu hakkında bugün açıklama yapan Netflix Türkiye, ülkemizdeki yol haritası hakkında önemli bilgileri paylaştı.

Çekilme Yok, Yatırımları Artacak!

Netflix Türkiye, yapmış olduğu açıklamada 1.5 Milyon tekil üyeye sahip (ortalama 30 TL’den 45 Milyon TL aylık gelir)  olduklarını aktardı. Açıklamanın dikkat çeken noktası ise Türkiye’de ki yatırımlarının devam edeceği kısmı oldu. Dolayısıyla herhangi bir çekilme olmadığının altını çizelim. 

Netflix’in açıklamasında yürürlüğe giren Internet yayınlarının düzenlenmesini barındıran lisans başvurusunun yapıldığı söylendi. Netflix, Türkiye’deki yatırımlarını da arttıracağını dile getiriyor.

Öte yandan çocukların korunması ve ebeveyn kontrolünün güçlendirilmesi için yetkililer ile görüşmelerin sürdüğü açıklandı.

Sansür Konusu Muallak

Yapılan açıklamada RTÜK denetimi ve sansür hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor. Ancak yönetmelik yürürlüğe yeni girdi ve uygulama süreci zaman alabilir. Yani önümüzdeki birkaç aylık sürede ilerleyişin nasıl olacağını göreceğiz.

Öte yandan Netflix ve benzeri platformlarda geleneksel TV sansürlerini görmeye başlarsak bu ücretli platformların kullanıcılarını kaybedeceğini herhalde rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu gibi sansür yaklaşımları kullanıcıları korsan içeriğe teşvik edebilir. Zira kimse para verdiği bir platformda sansür ve çiçekler izlemek istemez. Çözüm, sansürün opsiyonel bir seçenek olarak sunulması olabilir.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir