Apple Etkinliğinden Beklentiler; iPhone 11, Apple Watch ve Dahası


Eylül ayı her zaman üç büyük olayı içeriyor: Okula dönüş, kavurucu yaz sıcağının sonu ve yeni iPhone’lar. Apple’ın kısa süre sonra düzenleyeceği etkinlik, 10 Eylül’de saat 10’da (TSİ 20:00) Steve Jobs Theater’da başlayacak.

Bu etkinlikte bizleri neler bekliyor?

Henüz elimizde resmi herhangi bir bilgi yok ancak çeşitli sızıntılar ile aslında pek çok detayı öncesinde öğrenmiş bulunmaktayız. Dolayısıyla beklentilerimizin pek çoğunun karşılanacağını umuyoruz. Öyleki yeni iPhone’lar, iPad, Watch Series ve Macbook tarafında yenilikler olacak. Öte yandan aşağıda vereceğimiz cihaz bilgileri elbette sızıntılara dayanıyor. Etkinlik sonrasında farklılıklar olabilir.

Yeni iPhone’lar ve daha fazla kamera

iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max olarak tanıtılacak üç yeni iPhone elbette daha gelişmiş özellikler ile donatılmış olacak. Yeni iPhone’lar sırasıyla iPhone XR, XS ve XS Max’ın devam modeli olacak.

Daha Güçlü

Geçtiğimiz yıl A12 Bionic ve iOS 12 kombinasyonunu görmüştük. Yeni nesilde ise A13 Bionic işlemcisiyle birlikte iOS 13 işletim sistemini göreceğiz. RAM tarafındaysa pek netlik yok ancak 4 GB RAM kombinasyonların tamamlayıcısı olabilir. Potansiyel olarak Pro modellerde 6 GB RAM’i de görebiliriz, sürpriz olmaz.

Ekran tarafında;

  • iPhone 11’de, 6.1 inçlik 60 Hz HD+ LCD
  • iPhone 11 Pro’da 5.8 inçlik 60 Hz Full HD+ AMOLED
  • iPhone 11 Pro Max’de 6.5 inçlik 60 Hz Full HD+ AMOLED ekran görebiliriz.

Her üç telefonda da 128 GB / 256 GB ve 512 GB dahili depolama olması kuvvetle muhtemel. Cihazların boyutlarına baktığımızda çentikli tasarım ve ince çerçeveler sayesinde nispeten küçük bir kasaya sahipler. Sırasıyla cihazların boyutları şu şekilde;

  • 9 x 76.1 x 7.8 mm
  • 9 x 71.4 x 7.8 mm
  • 6 x 77.5 x 8.1 mm

Üçlü Kamera

Kamera konusunda Apple bir adım daha ileriye gidiyor. Android ekosisteminde uzun zamandır olan üçlü kamera kurulumu iPhone 11 ailesiyle iOS platformuna geliyor. Ancak üçlü kamera iPhone 11 Pro ve Pro Max modellerinde olacak. Özellikler ise şu şekilde;

  • iPhone 11: 12 MP ana kamera, 12 MP 2x telefoto zoom lens + OIS, 10 MP ön kamera.
  • iPhone 11 Pro: 12 MP ana kamera, 12 MP 2x telefoto zoom lens + OIS, 4K çekebilen geniş açı lens, 10 MP ön kamera
  • iPhone 11 Pro Max: 12 MP ana kamera, 12 MP 2x telefoto zoom lens + OIS, 4K çekebilen geniş açı lens, 10 MP ön kamera

Telefonların içerisinde güç veren şebekeler ise iPhone 11’de 3000mAh, iPhone 11 Pro’da 3200mAh ve Pro Max modelindeyse 3500mAh. Elbette hızlı şarj ve kablosuz şarj bulunuyor. Öte yandan tersine kablosuz şarj da görebiliriz Airpods’lar için.

Apple Watch Series 5

Yeni nesil akıllı saat ailesi Watch Series 5, genel olarak minik değişiklikler içerebilir. Titanyum ve seramik seçenekleri bulunmasını beklediğimiz saatte watchOS 6 ve yükseltilmiş bir işlemci de görebiliriz. Ek olarak bağımsız bir App Store ve hesap makinesi gibi çeşitli yerleşik uygulamalar olabilir. Öte yandan geliştirilmiş pil ömrü ve gelişmiş spor takibi özelliklerini bekleyebiliriz.

iPad Tarafı

iPad ailesi tarafındaysa yeni giriş seviyesi 10.2 inç’lik model 9.7 inçlik modelin yerini alabilir. Ayrıntılar şu anda çok az ancak daha ince çerçeveler ve Apple’ın A12 Bionic modeli çok olası değişiklikler.

Apple TV+ ve Apple Arcade

Hem Apple TV + hem de Apple Arcade Mart ayında açıklandı. İkilinin bu sonbaharda piyasaya sürülmesi bekleniyor, ancak Apple henüz kesin tarihini veya fiyatı doğrulamıyor. Salı günü, bu değişebilir.

Bilgisi olmayanlar için Apple TV+, şirketin yeni akış hizmeti ve Netflix’in rakibi olarak tam karşısında. Tüm yaş gruplarına yönelik belgeseller, filmler ve TV şovları dahil olmak üzere bir çok orijinal içerik sunacak. Piyasaya sürülme tarihi ve fiyatın yanı sıra, Apple’ın bazı yeni fragmanlarının ilk kez piyasaya çıkması ve belki de ilave içerik yayınlaması muhtemel.

Apple Arcade ise kullanıcıların yalnızca aylık ücret ödeyerek iPhone, iPad, Mac ve Apple TV’de 100’den fazla ücretli oyuna erişmelerini sağlayacak. Geliştiricilerin uzun bir listesi bulunmakta ve ayrıca uygulama içi satın alımlar da olmayacak.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir