Nvidia Pascal Serisi Ekran Kartları Haziran'da Gelebilir


2016 yılı ekran kartı tarafında ciddi bir mücadeleye şahitlik edecek gibi görünüyor. Nvidia’nın Pascal serisi AMD’nin Polaris seri ekran kartlarına cevap niteliğinde olabilir. Her iki firmada oldukça iddialı görünüyor. Öte yandan gelen bilgilere göre Nvidia, Pascal mimarili ekran kartlarını Haziran ayında görücüye çıkaracak. AMD ise R400 serisini Nisan ayında piyasaya sürecek ancak AMD ilk etapta mobil pazarı hedef alacak, masaüstü ürünleri ise Haziran ayında gelecek.Screenshot-95 (1920 x 1080)
Nvidia’ya dönecek olursak Pascal mimarili ekran kartları Haziran ayındaki Computex fuarında tanıtılabilir. Computext’ten sonra Nvidia ilk ürünleri AMD gibi mobil pazara yönelik sunacak, yılın 3. veya 4. çeyreğinde ise masaüstü Pascal ekran kartları gelecek ki zamanlamada biraz gecikme söz konusu zira bildiğiniz gibi Tayvan’da ki depremde TSMC fabrikaları etkilenmişti. Hatta bazı kaynaklar üst seviye ekran kartların 2017’nin başına bile sarkacağını ön görüyor. AMD bu durumda zaman avantajı sağlayabilir.NVIDIA-Pascal-GP100 (900 x 504)
16nm FinFET sürecinde üretilecek GPU’lar da en güçlü model GP100 GPU‘su olacak. Titan X’in yerini alacak olan GPU, 17 Milyar gibi inanılmaz sayıda transistör içerecek ki bu değer mevcut Titan X’in neredeyse iki katı. Bu modelin 2017 başına sarkacağı söyleniyor. GP104 GPU‘su orta-üst seviye GTX 1070 ve GTX 1080 (isimlendirme kesin değil) ekran kartlarında yer alacak. HBM bellekler ve NvLink gibi teknolojiler ile Pascal mimarisi Maxvell’i çok rahat ikiye katlayabilir performans anlamında. Bakalım rekabetin galibi kim olacak?


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir