Periscope'un Türkiye'de ki Tüm Faaliyetleri Durduruldu!


Twitter’ın yan uygulaması olan Periscope, canlı yayınlar yapmaya yarıyan farklı bir sosyal ağ. Ülkemizde de oldukça fazla kullanıcısı olan uygulamaya açılan dava kapsamında Periscope’un Türkiye’de ki tüm faaliyetlerini tedbir amaçlı durdurma kararı çıktı.

Ülkemizde yer alan ve 2010 yılında faaliyetlerine başlayan Periskop İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri LTD. ŞTİ isimli bir firmanın açtığı marka hakkının izinsiz ihlali davasında haksız bulunan Periscope’un yerel faaliyetlerinin durdurulması kararı mahkemeden çıktı.
Önümüzdeki birkaç saat içerisinde de kararın resmen uygulanmaya başlanması ve Periscope’a erişimin engellenmesi ve platformun ülkemizdeki tüm faaliyetlerinin tamamen kapatılması bekleniyor. Karar uygulanmaya başladığında Periscope mobil uygulamaları, wwww.periscope.tv ve @periscopeco hesabının ve platformun ülkemizdeki reklam faaliyetleri yasaklanacak.
Periskop İletişim ve Prodüksiyon şirketinin temsilcisi Gökhan Selamet  yaptığı açıklamada ”Periscope” ismini ilk olarak kendilerinin tescil ettirdiğini bildiriyor. Dolayısıyla Twitter’ın ”Periscope” ismini alamaması gerekiyordu ancak alabilmiş. Tabi dava neden şimdi açıldı anlayabilmiş değiliz.

Karar metni ise şöyle;
“İhtiyati tedbir isteyen vekili, marka tecavüzüne esas teşkil eden davalı Twitter’e ait Periscope isimli mobil uygulama diger davalılara ait Ios ve Android işletim sistemleri üzerinden kullanıcılara ulaştırıldığını ve söz konusu mobil uygulamaya erişimin engellenmesini, ayrıca yine mobil uygulamaya ait web sitesi olan www.periscope.tv internet sitesine ve @periscopeco isimli twitter kullanıcısının da dava konusu tecavüzün yer bulduğu diğer kaynaklar olduğunu ve tedbiren erişime engelleme kararı verilmesini, ayrıca yine davalıların Periscope adı altında tüm reklam ve tanıtım çalışmalarının ihtiyati tedbir yoluyla önlenmesini talep etmiştir.”


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir