TÜMOSAN, İlk Yerli Dizel Motorları Üretti


Ülkemizin önemli sanayi firmalarından biri olan Tümosan, Türkiye’nin ilk yerli dizel motorlarını ürettiğini duyurdu. Tübitak’ın desteğiyle beraber Yeni Nesil Dizel Motor Geliştirme Projesi kapsamında üretilen motorlar umut verici.

Şimdi haklı olarak bu yazıyı okuyanlardan bazıları ”Millet Mars’a gidiyor, biz motor yapmaya yeni başadık” diyebilir, çokda haksız sayılmazlar. Fakat, uzaya gidebilmek için önce motor yapmayı öğrenmek, know-how altyapısını oluşturmak ve tecrübe sahibi olmak gerekmekte. Bunlar hemen olacak işler değil, o yüzden Tümosan’ın yaptığı bu adım oldukça önemli. Kaldıki Tümosan, Altay tankı projesinin de bir üyesi.
Geliştirilen iki adet dizel motorlardan ilki 4 silindirli 4.5 litre olurken ikincisi ise 6 silindirli 6.8 litre hacimli motorlar olarak karşımıza çıkıyor. Şirketin Konya’daki fabrikasında çalıştırılan motorlara ek olarak 4 silindirli 5.2 litre ve 6 silindirli 7.8 litre motorlar için tasarım ve analiz faaliyetlerinin devam ettiği belirtiliyor. 45 – 185 beygirlik güç üretebilen motorlar elbette çok performanslı olmaları adına geliştirilmiş değil ancak bu motorlar birer kilometre taşı.
2012 yılında başlatılan proje kapsamında hedeflere ulaşılması sevindirici. Ama hedeflere ulaşmanın en büyük katma değeri yeni hedeflerin ufukta belirmesidir. Bu bağlamda Tümosan’ın yeni hedefinin 6 silindirli 9 litrelik motorlar, V8 ve V10 dizel motorlar gibi daha güçlü varyantları geliştirebilmek. Şirket, 450 – 1000 beygir aralığında güç üretebilen motorları kendisine hedeflemiş diyebiliriz.
Konu hakkında düşüncelerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşırsanız oldukça seviniriz.
Kaynak; Tümosan


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir