Google Fiber'de İşler Yolunda Gitmiyor


Fiberleyemiyor

Bildiğiniz gibi Google’ın her eve özel yüksek hızlı fiber internet götürme gibi çılgın ama çok güzel bir projesi var. Google’ın resmen altyapı işine soyunduğu bu proje bazı test bölgelerinde test ediliyor olsa da işler pek yolunda gitmiyor gibi görünüyor.
Google’ın çatı şirketi Alphabet, geldikten sonra birimlere karlılık konusunda katı tedbirler alması gerektiği bildirilmişti. Google Fiber projesi ise karlılık konusunda en zayıf birimlerden biri zira kablo döşemek, santral kurmak gibi maliyet yükselten kalemler oldukça fazla. Zaten 2015 gibi Google Fiber, kabloyu bir kenara bırakıp kablosuz internet için girişimlerine ağırlık vermiş, WebPass satın alınarak teknolojilerinden yararlanılmıştı.
Yeni hizmet Access adını almış, Google Fiber ise alt birim haline dönüşmüş durumdaydı. Üstelik bununla kalmayıp çatı şirketi bölümün yöneticisi Craig Barratt’tan ekibi küçültmesini istemiş, yatırımların da azalacağını aktarmıştı. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Barratt görevinden istifa etmiş yerine Şubat ayında George McCray getirilip Access bölümü başkanı yapılmıştı.
Fakat George McCray‘de çok uzun bir süre dayanamadı ve o da istifa etti. McCray yönetiminde pilot şehir ve set üstü TV kutusu duyurulmuştu ancak maalesef o da bu hafta içinden görevinden ayrıldı. Alphabet’in bu birim hakkındaki düşünceleri merak konusu ancak bu bölüm hakkında hala önemli fikirlere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bakalım McCray’ın yerine getirilen isim kim olacak ve neleri farklı yapabilecek.
Kaynak; Bloomberg


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir