Rekabet Kurumu'ndan Operatörlere Soruşturma!


Rekabet

Rekabet Kurumu‘nun kısa bir süre önce resmi web sitesinde yayınladığı duyuruda Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., Vodafone Telekomünikasyon A.Ş. ve Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. hakkında soruşturma açılacağını aktardı. Soruşturmanın, gelen şikayetler doğrultusunda yapılan ön araştırma kapsamında başlatılmasına karar verilmiş.
Verilen bilgilere göre Türkiye’nin en büyük üç operatörü Turkcell, Vodafone ve Avea,  toplu kısa mesaj ihalelerinde kısa mesaj sonlandırma ücretlerinin altında teklifler vererek rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı için soruşturma açılmış. Operatörlerin 4054 sayılı kanunu ihlal edip etmediklerine göre yaptırım uygulanacak. .
Henüz alınan bir karar yok. Soruşturma sonucuna göre operatörler ceza alabilir de almayabilir de. İlerleyen günlerde bu belli olacaktır.
Rekabet Kurumu’nun tam açıklaması; 

”Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., Vodafone Telekomünikasyon A.Ş. ve Avea İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin toplu kısa mesaj ihalelerinde kısa mesaj sonlandırma ücretlerinin altında teklifler vererek rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen önaraştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.
Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 03.07.2017 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak;

  • Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., 
  • Vodafone Telekomünikasyon A.Ş. 
  • Avea İletişim Hizmetleri A.Ş.

hakkında soruşturma açılmasına, 17-20/313-M sayı ile karar verdi.
Bilindiği üzere 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesi, hâkim durumun kötüye kullanılmasını yasaklamaktadır.
* Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunulur. Kamuoyunun Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz”


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir