Rusya'dan Kripto Para; CryptoRuble


Kripto

Kripto para birimleri her geçen gün değerlerini arttırmaya devam ederken özgür yapıları sayesinde bazı kara para aklama olaylarına da neden oluyor. Bu durumu devletler kendi kontrolleri altına almaya çalışırken Rusya‘dan bunun için önemli bir adım geldi.
Yerel Rus basının haberlerine göre İletişim Bakanı Nikolay Nikiforov, devlet kontrolünde dijital para piyasasına girme planlarının olduğunu resmen doğruladı. Eğer olursa Rus kripto parasının adı CryptoRuble olarak geçiyor. Alınan bilgilere göre bu resmi kripto para ile madencilik yapılamayacak ve para kontrolü devlette olacak. İstenildiği zaman Ruble’ye dönüştürülebilecek olan CryptoRuble’nin transferini yapan kişiler resmi tebliğde bulunmazlarsa %13 vergi alınacak. Aynı vergi CryptoRuble üzerinden herhangi bir şekilde kazanç sağlayanlardan da alınacak.

“Rahatça söyleyebilirim ki CryptoRuble’nin arkasında tek bir neden var: Eğer biz yapmazsak, 2 ay sonra Avrasya Ekonomi Topluluğu‘na üye olan komşularımız yapacak…Nikiforov


Rusya ve Putin her ne kadar kripto birimlerine sıcak bakmıyor olsa ve hali hazırda çeşitli yasaklamaların ve düzenlemelerin yaşandığı Rus kripto para piyasasında hükümetin kendi kripto parasını oluşturması çelişkili bir durum. Ancak bu, hala Putin’in ülkedeki tüm kripto paraları yasaklama isteğinin değiştiri anlamına da gelmiyor.
#Kaynak; Engadget


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.