Samsung, Harman'ı 8 Milyar Dolara Satın Alıyor


Samsung biraz geçte olsa otomotiv sektörüne girişini sürdürüyor. Bundan daha önce elektrikli araç üreticisi BYD’ye 450 milyon dolarlık bir yatırım yapan Samsung ardından Marelli’yi satın almış ve yoluna devam etmişti. Şimdi ise çok daha büyük bir adım atan dev firma Harman International Industries holdingini bünyesine katıyor. Samsung’un bu hamlesi Nesnelerin İnterneti (IoT) ve bağlantılı otomobiller alanında oldukça önemli diyebiliriz.
Aslında biz Harman firmasını Harman Kordon, AKG, Mark Levinson ve JBL gibi birçok alt markalarıyla oldukça yakından tanıyoruz.  Hali hazırda dünya genelinde pazar payı %25 seviyesinde olan ve 30 Milyon araçta kullanılan ve otomobillerde Bang & Olufsen’i lisanlayarak kullanan Harman’ın bağlantılı araç çözümleri, araç içi eğlence sistemlerinden araçların dış dünyayla ve diğer araçlarla bağlantısına, güvenlik ve gizliliğe geniş bir pazarı kapsıyor. Samsung’un bu satın alımı sayesinde firma doğrudan otomotiv pazarında söz sahibi oluyor.
bang_olufsen_car-1024x384
Samsung, Harman’ı satın almak için hisse başına 112 Dolar, totalde de 8 Milyar doları gözden çıkarmış durumda. An itibariyle Harman’ın hisse senedi başına değerlemesi  87,65 Dolar olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda aslında satın alımın her iki firma için de kazançlı olduğunu görüyoruz. 8.000 civarı çalışana sahip olan Harman’ın satın alımı 2017 yılı içerisinde tamamlanacak ve mevcut  patron Dinesh Paliwal görevini devam edecek.
Kaynak: Samsung


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir