Samsung'dan Rekor Geldi; 12.7 Milyar Dolar İşletme Karı!


Tarihi rekor

Hepinizin bildiği gibi geçtiğimiz sene Note 7’nin patlamasından dolayı herkes Samsung’un batma noktasına geleceğini, düzlüğe çıkmasının uzun süre alacağını söylemişti. Fakat bugün gelinen nokta ile söylenenler arasında fersah fersah fark var.
Kısa bir süre önce 2017 yılına ait 2. çeyrek sonuçlarını açıklayan Samsung, yeni bir rekora imza attığını gösterdi. Firma Nisan-Haziran aylarını kapsayan son çeyrekte toplam 54. 8 Milyar Dolar gelir elde etti. İşletme karı ise 12.7 Milyar dolar olarak gerçekleşirken bu, tarihi bir rekorun geldiğine de işaret ediyor. Ayrıca işletme karı tarafında Samsung’un, Apple’ı ikinci kez arkada bıraktığını belirtelim. Bu çeyrekle elde edilen net kar ise 9.7 Milyar dolar oldu.

CE (Consumer Electronics), IM (IT & Mobile Communications), DS (Device Solutions), DP (Display Panel)

Samsung’un böyle bir yükseliş göstermesinin ardında akıllı telefonları olduğunu düşünmeniz doğal fakat öyle değil. Samsung, çok fazla sektörde yer alıyor ve sürekli yatırımlar ile kendisini yeniliyor. En çok yatırım alan Yarıiletken bölümü de bunlardan biri. Yatırımlar meyvesini vermiş görünüyor ki bölüm tek başına 15.8 Milyar dolar gelir ve 7.2 Milyar dolar işletme geliri sağlamış. Yarıiletken bölümü, sensör, yonga, NAND bellek üretmekte.
Mobil taraf ise firmanın ikinci güçlü kolu. Bu bölüm 3.7 Milyar dolar işletme geliri sağlayarak Galaxy S8 ailesinin başarısını bizlere kağıt üzerinde de gösterdi. Samsung, Galaxy S8 satışlarının ne düzeyde olduğunu net belirtmese de Galaxy S7 ailesine oranla %15 daha yüksekte seyir ettiğini söylüyor.
Bakalım Galaxy Note 8 ve sonrasında neler olacak.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir