Türkiye'de Saat Kaç? Ortalık Neden Karıştı?


Bildiğiniz gibi bugün yani gece yarısı (TSİ 04:00) itibari ile tüm dünya Kış Saati uygulamasına geçiş yaptı ve saatler 1 saat geri alındı. Fakat ülkemiz kış saatine biraz rötarlı olarak geçiş yapacak. Sonuç olarak biz 8 Kasım’da Kış Saatine geçiş yapacağız.
Bunun nedeni ise ülke gündemindeki 1 Kasım seçimleri. Dolayısıyla seçim günü gün ışığından daha çok yararlanabilmek için devletimiz böyle bir karar almış durumda. Hali hazırda Windows 10 sahipleri farkında olmadan ufak bir güncelleme aldılar ve sistemleri otomatik olarak Kış Saatine geçiş yapmadı. Ancak bazı Windows 10 kullanıcılarına (Örnek: Ben) bu güncelleme gelmedi ve bir takım sorunlar yaşadı. Sizde sorun yaşayanlardansanız sisteminizi 1 saat ileri alınız.
windows 10 saat tarih
Microsoft ek olarak burada Windows 8.1, Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista için manuel güncelleme yayınlamış, indirip sisteminize kurabilir yada el ile sistem saatini ileri alabilirsiniz. Uyarı: Saati el ile ayarladıktan sonra üstteki resimdeki gibi ayarları kaydedin. Diğer sistemlerde de bu ayar Tarih ve Saat seçeneğindedir.
Screenshot_2015-10-25-15-35-42 (2392 x 1272)
Saat sorunu sadece bilgisayarımızı etkilemedi. Akıllı telefonlarımızı da etkiledi. Yine akıllı telefonunuzun (iOS, WP, Android) Ayarlar > Tarih ve Saat bölümü altından saatini 1 saat ileri alınız. Ek olarak yine bu ekrandan Otomatik Tarih ve Saat ve Otomatik Saat Dilimi özelliklerini deaktif etmeniz gerekiyor. (iOS ve WP’da benzer isimlerdeler)
Evet durum böyle, saatlerin geri alınması ufak bir sorun ancak bunun hayata yansıması büyük. Twitter’da Saat Kaç Tag’ı en başta, sizde saat kaç diye artık sormayın. Ayarlarınız yapın. Bu arada bir kamu spotu yapalım.

Kamu Spotu: 1 Kasım’da Oy Ver!


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir